Rusya'nın Polonya ve Bulgaristan'ı kesmesiyle Avrupa gaz fiyatları %24 arttı

Rusya'nın Polonya ve Bulgaristan'a gaz akışını durdurmasının ardından 27 Nisan Çarşamba günü Avrupa doğalgaz fiyatları yükseldi, bu da bölgesel gerilimi tırmandırdı ve kıtaya, yakıt ödemeleri üzerindeki bir çıkmazın ortasında arzı kesme konusunda ciddi olduğu konusunda bir uyarı verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Rusya'nın Polonya ve Bulgaristan'ı kesmesiyle Avrupa gaz fiyatları %24 arttı

Rus doğalgaz üreticisi 27 Nisan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Gazprom'un Bulgar Bulgargaz ve Polonyalı PGNiG'ye doğalgaz tedarikini ruble cinsinden ödeme yapmaması nedeniyle askıya aldığını söyledi.

Benchmark Hollanda vadeli işlemleri yüzde 24'e kadar yükselerek megavat saat başına 127.50 Euro'ya (186.50 S$) yükseldi ve bu 1 Nisan'dan bu yana en yüksek seviye oldu.

Haftalardır Moskova ve Avrupa Birliği, Başkan Vladimir Putin'in Rus para biriminde "düşmanca" alıcılardan ödeme emri vermesi ve blokun talebin yaptırımların ihlali olduğunu söylemesiyle bir anlaşmazlık içinde kilitlendi. Polonya, Ukrayna'daki savaşla ilgili olarak Rusya'yı eleştirirken özellikle sesini yükseltti.

Jefferies Group'a göre, Polonya ve Bulgaristan'ın akışları değiştirmek için gaz satın alması gerekeceğinden Rusya'nın hareketi ek talep yaratıyor. Şebeke operatörü Gascade'den alınan verilere göre, Yamal-Avrupa boru hattı üzerinden Almanya'dan Polonya'ya akan gaz siparişleri Çarşamba günü arttı.

Rusya, Avrupa'nın en büyük gaz tedarikçisidir ve arzdaki kesinti, esasen AB'nin araç setinden yakıta yaptırım uygulama seçeneğini ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca, çatışma Ukrayna sınırlarının ötesine geçerken enerjinin bir silah olarak kullanılmasına da işaret ediyor.

Oxford Enerji Araştırmaları Enstitüsü'nde kıdemli araştırma görevlisi olan Katja Yafimava, "Yeni ödeme prosedürünü elden reddeden herhangi bir alıcı, arzın kesilmesi konusunda çok ciddi bir risk taşıyor" dedi.

Odak şimdi diğer Avrupa başkentlerine, özellikle de her ikisi de Rus gazının önemli ithalatçıları olan Almanya ve İtalya'ya çevriliyor. Berlin'den hemen bir tepki gelmedi. Konuya aşina bir kişiye göre, Roma hükümeti şu anda durumu izliyor.

Operatörden elde edilen verilere göre, Nord Stream boru hattı üzerinden Almanya'ya yapılan sevkiyatlar çok az değişti ve bağlantının maksimum kapasitesinde akıyor. Ukrayna üzerinden Rus gazı için verilen siparişler tekrar susturuldu. Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto sosyal medyadaki bir video mesajında, Macaristan'a doğal gaz geçişinin plana göre aktığını ve ülkenin Gazprom'a ödeme yapmanın bir yolunu bulduğunu söyledi.

Jefferies, Polonya'da PGNiG'nin yıllık 10,2 milyar metreküplük sözleşmesinin talebin yüzde 50'sine veya ithalatın yüzde 60'ına eşdeğer olduğunu ve ülkenin şu anda hacmi değiştirmek için yeterli kapasiteye sahip olmadığını söyledi.

Putin'in talebinden etkilenen bu ayki gaz arzının ödemeleri Nisan ve Mayıs ayı sonlarında yapılacak ve Avrupalı ​​yetkililer ve yöneticiler en iyi şekilde yanıt vermeye çalışıyorlar. Geçen hafta AB'nin bu soğukluktan potansiyel bir çıkış yolu önerdiğine dair bir işaret vardı.

Goldman Sachs Group analistlerine göre, Bayan Samantha Dart liderliğindeki Goldman Sachs Group analistlerine göre, Polonya ve Bulgaristan'a Rus akışının durmasının kuzey-batı Avrupa gaz dengeleri üzerinde "sadece hafif bir fiziksel etkisi" olması gerekiyor. Bununla birlikte, AB'nin "yeni gaz ödeme sisteminin yaptırımları ihlal edip etmeyeceği ve dolayısıyla muhtemelen piyasa oynaklığını yüksek tutacağı" konusundaki risklerini artırdığını da eklediler.

Polonya hükümeti Salı günü yaptığı açıklamada, arz kesintisine dayanacak kadar depoda yeterli yakıta sahip olduğunu söyledi. Enerji bakanına göre, Bulgaristan en az bir ay süreyle doğalgaza sahip oldu. Bu ay Avrupa'da ısıtma sezonunun sona ermesi, alıcıların önümüzdeki kış için depolama alanlarını doldurmaya başlamasına rağmen, acil tedarik ihtiyacını da azalttı.

Benchmark Avrupa vadeli işlemleri, Amsterdam'da sabah ticareti sırasında megawatt saat başına 115 € ile yüzde 11 artışla işlem gördü. İngiliz eşdeğeri yüzde 6.6 daha yüksek işlem gördü.

Keşfet