Rusya'ya Ait TASS Haber Ajansı Saldırıya Uğradı, Putin Karşıtı Mesajlar Görüntülendi

Rus haber ajansı TASS'ın web sitesi Pazartesi günü, ana sayfasında görüntülenen ve savaşın durdurulması çağrısında bulunan Putin karşıtı mesajlarla saldırıya uğradı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Rusya'ya Ait TASS Haber Ajansı Saldırıya Uğradı, Putin Karşıtı Mesajlar Görüntülendi

Habere göre Rus Kommersant ve Izvestia haber siteleri de hacklendi. Her üç site de Pazartesi öğleden sonra kapalıydı.

Mesaj, Anonymous hacker grubunun logosunu içeriyordu.

"Sevgili vatandaşlar. Sizleri bu çılgınlığa bir son vermenizi, oğullarınızı ve kocalarınızı kesin ölüme göndermeyin" mesajını okudu.

"Putin bize yalan söyleyip bizi tehlikeye atıyor. Tüm dünyadan tecrit edildik, petrol ve gaz almayı bıraktılar. Birkaç yıl içinde Kuzey Kore gibi yaşayacağız. Bize ne? Putin'i ders kitaplarına koymak. ? Bu bizim savaşımız değil, durduralım! Bu mesaj silinecek ve bazılarımız kovulacak hatta hapse atılacak. Ama artık dayanamayız."

Mesaj, "Rusya'nın şefkatli gazetecileri" olarak imzalandı.

Mesajda ayrıca "Dört gün içinde Ukrayna'da 5.300 Rus askeri öldürüldü. Birinci Çeçen Savaşı'ndakinden daha fazla" şeklinde bir grafik yer aldı.

Bu, Rus sitelerinin Anonymous grubu tarafından bir hafta içinde ikinci kez hedef alınışı.

Cumartesi günü, Rusya'nın devlet kontrolündeki uluslararası televizyon kuruluşu RT, Rus hükümetinin resmi web siteleri, Duma, Kremlin ve Savunma Bakanlığı, iddia edilen siber saldırıdan etkilendi.

Ayrıca saldırıya uğrayan web sitelerinden birkaçı da yavaşlarken, diğerleri çevrimdışına alındı.

Siber saldırılar, Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov'un Rus hedeflerine karşı siber saldırılar düzenlemek için bir "BT ordusu" oluşturulduğunu açıklamasından günler sonra geldi.

Keşfet