Rusya'ya Hangi Yaptırımlar Uygulandı? İşte Liste

Rusya, komşusu Ukrayna'ya askeri saldırılar başlattığından beri, çeşitli ülkeler hem siyasi hem de ekonomik yaptırımlarla misilleme yaptı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Rusya'ya Hangi Yaptırımlar Uygulandı? İşte Liste

Perşembe günü Putin, Rus iş liderlerini ekonomi üzerinde daha fazla “kısıtlamalar” için hazırlık yapmaları konusunda uyardı, ancak iş dünyasının hükümetle “dayanışma içinde” çalışması çağrısında bulundu. Gelelim ülkelerin açıkladığı son büyük yaptırımlara.

Amerika Birleşik Devletleri

Başkan Joe Biden Pazartesi günü bir dizi ekonomik yaptırımı açıklayan bir icra emri imzaladı ve “Putin bu savaşı seçti” dedi.

Yaptırımlar, Biden'ın Rusya'nın askeri ve havacılık sektörünü ilerletme kabiliyetini ciddi şekilde sınırlayacağını söylediği teknoloji üzerindeki ihracat bloklarını içeriyor.

Beyaz Saray yaptığı açıklamada, "Bu, Rusya genelinde yarı iletkenler, telekomünikasyon, şifreleme güvenliği, lazerler, sensörler, navigasyon, aviyonik ve deniz teknolojileri üzerindeki kısıtlamaları içeriyor" dedi.

Washington ayrıca Rusya'nın iki devlet bankasına - VEB ve Promsvyazbank - yaptırım uyguladı ve bunların ABD ve Avrupa piyasalarında borçlarını ticaretini yapmalarını engelledi.

İki Rus bankası, 80 milyar dolardan fazla varlığa sahip, özellikle Kremlin'e ve Rusya ordusuna yakın kabul ediliyor.

Buna, ABD yargı yetkisi altındaki tüm bu bankaların varlıklarının dondurulması da dahildir.

Rusya'nın günlük döviz işlemlerinin yüzde 80'inden fazlası ve ticaretinin yarısı ABD doları üzerinden yapılıyor.

Birleşik Krallık

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Perşembe öğleden sonra yaptığı açıklamada, İngiltere'nin Rusya'ya yönelik ek yaptırımların bir parçası olarak 100 kişi ve kuruluşa yaptırım uyguladığını duyurdu.

Parlamentoda yaptığı konuşmada Johnson, amacın “Rus bankalarını İngiltere finansal sisteminden dışlamak” olduğunu söyledi.

Beş Rus bankası ve üç Rus milyarderi (Gennady Timchenko, Boris Rotenberg ve Igor Rotenberg) yaptırımlara maruz kaldı.

Johnson ayrıca, Rusya'nın SWIFT'e (bankalar gibi finansal kurumlar tarafından hızlı, güvenli ve doğru bir şekilde para transferi emirleri veya bilgileri göndermek ve almak için kullanılan mesajlaşma ağı) erişiminin kapatılması söz konusu olduğunda "hiçbir şeyin masanın dışında olmadığını" söyledi.

İngiltere ayrıca Johnson'a göre, özellikle "elektronik, telekomünikasyon ve havacılık dahil olmak üzere sektörlerde" belirli teknolojilerin Rusya'ya ihracatını yasaklamak için "önümüzdeki haftanın başlarında" yasa çıkarmayı umuyor.

Tayvan

Cuma günü Tayvan, dikkate alınan önlemlerin ayrıntılarını vermeden Rusya'ya karşı ekonomik yaptırımlara katılacağını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaş başlatma kararını "şiddetle kınadığını" ve bunun kurallara dayalı uluslararası düzen için ciddi bir tehdit oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Tayvan, yarı iletken üretiminde dünya lideridir.

Avrupa Birliği

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Cuma günü yeni tedbirler açıklayarak "Rus ekonomisi ve siyasi seçkinleri üzerinde maksimum etki" yaratma sözü verdiler.

Von der Leyen, "Kremlin'i sorumlu tutacağız" dedi.

Yaptırımlar, Rusya'nın finans, enerji ve ulaştırma sektörlerini vurmayı hedefliyor ve ihracat kontrollerini ve ticaret finansmanı yasaklarını içeriyor.

Yaptırımlar ayrıca Rusya'nın hassas teknolojiye, ayrıca uçak bileşenleri ve ekipmanlarına erişimini sınırlamayı amaçlıyor.

Japonya

Japonya Başbakanı Fumio Kishida Cuma günü yaptığı açıklamada, Japonya'nın Ukrayna'nın işgaline yanıt olarak Rus finans kuruluşlarını, askeri kuruluşları ve bireyleri hedef alan yaptırımlar uyguladığını duyurdu.

Önlemler arasında, belirli Rus şahıslarının ve finans kurumlarının varlıklarının dondurulması ve ayrıca Rus askeri örgütlerine ihracatın yasaklanması yer alıyor.

Avustralya

Avustralya Başbakanı Scott Morrison Cuma günü yaptığı açıklamada, "ekonomik ağırlığı Moskova için stratejik öneme sahip olan oligarklara ve onların parlamentosu olan Rus Duması'nın 300'den fazla üyesine daha fazla yaptırım uygulamaya başlayacağını" söyledi.

Canberra, Ukrayna işgaline "yardım eden" birkaç Rus'a seyahat yasakları ve yaptırımlar getirdi.

Dışişleri Bakanı Marise Payne, gerekirse Rusya'nın büyükelçisini sınır dışı etmeyi düşünüyor.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, Ukrayna'nın işgaline yanıt olarak Rus ordusuna ve güvenlik güçlerine mal ihracatını yasakladığını söyledi.

Cuma günü Başbakan Jacinda Ardern, Rusya ile ticareti keseceğini ve krizi çözmek için diplomatik diyaloğa dönüş çağrısında bulunmaya devam ederken Rus yetkililere seyahat yasakları uygulayacağını duyurdu.

Almanya

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Moskova tarafından uzun süredir aranan ancak ABD tarafından Avrupa'nın Rus enerjisine bağımlılığını artırmakla eleştirilen kazançlı bir anlaşma olan Kuzey Akım 2 gaz boru hattının Rusya'dan onaylanması sürecinin durdurulduğunu duyurdu.

11.6 milyar dolarlık proje Rus devlet doğalgaz devi Gazprom'a ait.

Keşfet