Sağlık görevlileri: Irak'taki şiddetli toz fırtınaları binlerce kişi için solunum problemlerine neden oluyor

Sağlık yetkilileri 5 Mayıs Perşembe günü yaptığı açıklamada, Irak'ın orta ve güney kesimlerinde meydana gelen bir dizi toz fırtınasının binlerce Iraklı'nın hastanelere ve kliniklere solunum sorunları nedeniyle tedavi aramaya başlamasına neden olduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Sağlık görevlileri: Irak'taki şiddetli toz fırtınaları binlerce kişi için solunum problemlerine neden oluyor

Bazı valiliklerdeki hastane çalışanları, Perşembe günü bir gecede başlayıp başkent Bağdat'ı ve diğer birçok bölgeyi kalın bir sisle kaplayan son fırtına sırasında en az 3 bin kişinin tıbbi yardım istediğini söyledi.

Irak, son haftalarda olmak üzere son yıllarda artan sayıda toz, kum ve fırtına gördü.

Iraklıların çoğu, bu kadar kısa sürede bu kadar çok fırtına yaşadığını hatırlayamadığını söylüyor.

Irak'ın yazları daha da ısınıyor ve son iki yılda en az 52 santigrat derece rekor sıcaklıklara ulaşıyor.

Ülkenin büyük ölçüde Fırat ve Dicle nehirlerine bağımlı olan tarım sektörü de kuraklık ve artan sıcaklıktan zarar gördü. Birleşmiş Milletler'e göre Irak'ın 2020-2021 yağış sezonu son 40 yılın en kurak ikinci mevsimi oldu.

Raq, son birkaç yılda rekor düzeyde düşük yağış ve yüksek sıcaklıklara tanık olduğundan, iklim değişikliğine karşı özellikle savunmasızdır.

Uzmanlar, bu faktörlerin savaştan yaralanan ülkede sosyal ve ekonomik felakete yol açma tehdidinde bulunduğunu söylediler.

Kasım ayında Dünya Bankası, Irak'ın iklim değişikliği nedeniyle 2050 yılına kadar su kaynaklarında yüzde 20'lik bir düşüşe maruz kalabileceği konusunda uyardı. Nisan ayı başlarında bir hükümet yetkilisi, Irak'ın önümüzdeki on yıllarda yılda 272 gün tozla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı.

Çevre bakanlığı, hava olayının “bitki örtüsünü artırarak ve rüzgar siperi görevi gören ormanlar oluşturarak” ele alınabileceğini söyledi.

Keşfet