Şanghay huzurevi sakini hala hayattayken yanlışlıkla morga gönderildi

Eyalet medyası, Şanghay'daki bir huzurevi sakininin, şehrin Kovid-19 salgını ve uzun süreli karantinanın yaşlı bakım ve tıbbi tesislerini kırılma noktasına getirdiği için, hala hayattayken yanlışlıkla morga götürüldüğünü bildirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Şanghay huzurevi sakini hala hayattayken yanlışlıkla morga gönderildi

Yerel basında çıkan haberlere göre, belediye hükümeti olayı doğruladı ve soruşturma başlattığını söyledi.

Bakımevi özür dilese de, sosyal medyadaki tartışmalara göre bu hata Çinliler arasında yaygın öfke ve kınamalara yol açtı.

Çin Merkez Televizyonu'na göre, daha sonra bakımevi müdürü ve bölge sivil işler bürosu ve sosyal kalkınma ofisinden üç yetkili de dahil olmak üzere dört kişi görevlerinden alındı.

Şehir yetkilileri Tian soyadına sahip bir doktorun ruhsatını iptal ederken ve bireye karşı kamu güvenliği davası açarken, bölge sivil işler bürosu müdürü daha fazla araştırılıyor.

Hata, Şanghay'daki karantinanın beşinci haftasına girmesi ve her gün binlerce yeni Covid-19 vakasının kalmasıyla ortaya çıkıyor. Tüm virüs vakalarının ve yakın temasların zorlu kısıtlamaları ve zorunlu izolasyonu, insanların temel tıbbi bakıma erişemediği 25 milyonluk şehirde tahribat yarattı.

Son dalgadaki 400'den fazla ölümün çoğu, bazı bakım evlerinin ölüm bildirmediğini bildiren raporlarla, altta yatan sağlık sorunları olan yaşlı insanlardı. Kişinin Covid-19 ile enfekte olup olmadığı veya aşı olup olmadığı belirsizliğini korurken, Çin'in yaşlıları arasındaki düşük aşılama oranı, salgınla mücadelede ülkenin Aşil topuğu olmaya devam ediyor.

Şanghay'da 60 yaş üstü sakinlerin sadece yüzde 62'si tam olarak aşılandı ve 80 yaş üstü nüfusun sadece yüzde 15'i iki kez aşılandı. Yerel hükümete göre, Pazar günü bildirilen ölümlerin ortalama yaşı 84 idi.

Bir Weibo kullanıcısı diğer öfkeli mesajların arasına "Bu bir cinayet" yazdı. "Şehirdeki güven krizi çok kötüye gidiyor."

Yerel basında çıkan haberlere göre, hemşire bakım asistanı tedavi için hastaneye gönderildi ve hayati belirtileri stabilize. Evin bulunduğu Putuo bölgesindeki Sivil İşler Bürosu, kazayı ciddiye alacağını ve soruşturma tamamlandıktan sonra bulguları açıklayacağını söyledi.

Komünist Parti'nin eski genel yayın yönetmeni Bay Hu Xijin, "Bunun salgınla veya herhangi bir normal ihmal ve sorumsuzlukla ilgisi yok, bu neredeyse ölüme yol açan ciddi bir görev ihmalidir." Times gazetesi ve etkili bir yorumcu, kişisel Weibo hesabına yazdı.

Keşfet