Seul, Kuzey Kore'nin doğu kıyısı açıklarında denize doğru mermi ateşlediğini söyledi

Yonhap Yeni Ajansı 4 Mayıs Çarşamba günü, Kim Jong Un'un nükleer silahların gelişimini hızlandırma sözü vermesinin ardından, Kuzey Kore'nin doğu kıyısı açıklarında denize olası bir orta ve uzun menzilli balistik füze ateşlediğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Seul, Kuzey Kore'nin doğu kıyısı açıklarında denize doğru mermi ateşlediğini söyledi

Yonhap, kimseye atıfta bulunmadan, merminin Kim'in Mart ayında dört yıldan uzun bir süredir ilk kıtalararası balistik füzesini test başlattığı Pyongyang bölgesinden fırlatıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, Güney Kore Ulusal Güvenlik Konseyi'nin fırlatmayı şiddetle kınadığı ve komşusunu derhal diyaloğa dönmeye çağırdığı belirtildi.

Kuzey'in bu yıl bilinen 14. silah testi, Güney Kore'nin yeni seçilen Cumhurbaşkanı Yoon Suk-yeol'ün 10 Mayıs'ta göreve başlamasından birkaç gün önce gerçekleşti.

Güney Kore ordusu, füzenin yaklaşık 470 km uçarak maksimum 780 km irtifaya ulaştığını söyledi.

Japonya Sahil Güvenlik, merminin muhtemelen bir balistik füze olduğunu söyledi.

Fırlatma, Kuzey Kore lideri Kim'in, ABD ile nükleer silahlardan arındırma müzakereleri duraksadığı için devasa bir askeri geçit törenine nezaret ederken, ülkesinin nükleer cephaneliğinin gelişimini hızlandırma sözü vermesinin ardından geldi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın, müzakereleri yeniden başlatmak için aylarca Pyongyang'a yapılan başarısız girişimlerin ardından, cumhurbaşkanı olarak Seul'e ilk ziyaretini bu ay yapması bekleniyor.

Güney Kore cumhurbaşkanlığı ofisinin eski güvenlik stratejisi sekreteri Bay Cheon Seong-whun, "Kuzey Kore, Biden'ın bu ayın sonlarında Güney Kore'yi ziyaretinden önce ve ABD stratejik varlıklarını Kore Yarımadası çevresinde konuşlandırmadan önce askeri protestolarına yeniden başlamış gibi görünüyor" dedi.

Mart ayının sonlarında Kuzey Kore, 6.200 kilometre yüksekliğe ulaşan ve 1.080 kilometre yol kat ederek Japonya'nın batısındaki denize sıçramak için bir ICBM'yi ateşledi; bu, Kuzey Kore'nin Kasım 2017'deki son başarılı ICBM testinden daha yüksek ve daha uzaktı.

Güney Koreli savunma yetkilileri, Kuzey Kore'nin "dev" yeni bir ICBM'yi başarıyla test ettiğini ve dört yıl önce fırlatılan roketi fiilen ateşlediğini iddia ederek fırlattığı füzenin türü hakkında dünyayı aldatmaya çalıştığını söyledi.

Kuzey Kore, ilk kez Ekim 2020 askeri geçit töreninde görücüye çıkan Hwasong-17'yi ateşlediğini iddia etti. Silah uzmanları, onu dünyanın en büyük karayolu mobil ICBM'si olarak nitelendirdi ve ABD anakarasına çok sayıda nükleer savaş başlığı taşımak için tasarlanmış gibi görünüyordu.

Güney Kore, komşusunun, 16 Mart'ta Hwasong-17'nin başarısız bir şekilde fırlatılmasının ardından, 24 Mart'ta ABD anakarasının tamamına tek bir savaş başlığı teslim edebileceği düşünülen bir Hwasong-15'i ateşlediğini söyledi.

17 Nisan'da, Pyongyang'ın yeni bir tür taktik güdümlü silah olduğunu söylediği yaklaşık 110 km uçan iki mermi ateşledi. Menzil, kısa menzilli balistik füzelerininkinden çok daha azdı.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca Kim rejimi, ABD tarafından işletilen önleyicilerden kaçmak ve ABD ile Asya'daki müttefiklerine karşı güvenilir bir nükleer saldırı tehdidini artırmak için tasarlanmış çeşitli füzeleri test etti.

Bay Biden'ın 20 Mayıs'ta Güney Kore'yi ziyaret etmesi planlanıyor. Kim'in nükleer cephanesindeki silahların herhangi bir şekilde sergilenmesi, yönetimi Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline odaklanırken Pyongyang'ın ortaya çıkardığı acil güvenlik sorunlarının bir hatırlatıcısı olarak hizmet edecek.

Kim, 2018'de dönemin Başkanı Donald Trump ile görüşmeleri kolaylaştırmak için ABD anakarasına bir savaş başlığı gönderebilecek nükleer cihazların ve kıtalararası balistik füzelerin testlerine ilişkin kendi kendini empoze ettiği bir moratoryumu yürürlüğe koydu. İkili üç kez bir araya geldi ve görüşmeleri hiçbir somut adım atmadı Pyongyang'ın atom cephaneliğini azaltın – ki bu sadece görüşmeler bitince daha da büyüdü.

Uydu görüntüleri, Pyongyang'ın önceki altı nükleer testinin tümünü gerçekleştirdiği Punggye-ri sahasındaki tünelleri restore ettiğini gösteriyor.

Keşfet