Silahlı grup: Taliban yönetimine karşı saldırı başlatıldı

Son Taliban karşıtı komutan Ahmed Şah Mesud'un oğlu liderliğindeki bir Afgan isyancı grubu, 7 Mayıs Cumartesi günü, geniş bir askeri saldırı ilan ettikten sonra üç kuzey bölgesini sert militanlardan ele geçirdiklerini iddia etti.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Silahlı grup: Taliban yönetimine karşı saldırı başlatıldı

Ahmed Mesud liderliğindeki Ulusal Direniş Cephesi (NRF), Panjshir Vadisi'ndeki eylemin, yeniden iktidara geldiklerinden bu yana Taliban güçlerine yönelik ilk silahlı saldırısı olduğunu söyledi.

NRF güçleri, geçen yıl Ağustos ayında Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesine karşı en son direnen ve ABD destekli hükümet birliklerinin teslim olmasından haftalar sonra Eylül ayında düşen vadiye çekildi.

NRF'nin dış ilişkiler sorumlusu Ali Nazary AFP'ye verdiği demeçte, "Geçen gece Ahmed Mesud... güçlerine saldırı başlatma emri verdiğinden beri, Panjshir'de üç büyük bölge kurtarıldı."

NMG, bu ilçelerdeki ana yolu, karakolları ve köyleri kullandığını ve ardından ilçe ofislerinde Taliban'ı kuşattığını söyledi.

"Birçok Taliban savaşçısı teslim olmak için süre istedi. Düşman ağır kayıplar verdi."

Nazary, NRF taarruzunun, kuvvetlerinin çoğunlukla kuzeyde bulunduğu 12 ilde devam edeceğini söyledi.

Taliban hükümeti, Panjshir'de veya ülkenin herhangi bir yerinde herhangi bir "askeri olay" olmadığını söyleyerek NRF iddialarını reddetti.

Sözcü Zabihullah Mücahid, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bazı isyancıların medyadaki iddiaları doğru değil" dedi.

Panjshir sakinleri AFP'ye gece boyunca şiddetli çatışmalar olduğunu söyledi.

İsmini vermek istemeyen bir kişi, "İnsanlar çatışmalar nedeniyle bölgeleri terk ediyor" dedi.

Bir diğeri, NRF savaşçılarının bir Taliban aracını ateşe verdiğini söyledi.

Yerel bir Taliban komutanı, NRF savaşçılarıyla savaşıldığını doğruladı.

Baba Mohammad Batar AFP'ye verdiği demeçte, "Ama kuşatılmadık veya pusuya düşürülmedik."

Panjshir Vadisi, 1980'lerde Sovyet kuvvetlerine ve 1990'ların sonlarında iktidardaki ilk görevlerinde Taliban'a karşı direniş alanı olmasıyla ünlüdür.

En saygın figürü, 11 Eylül saldırılarından iki gün önce 2001 yılında El Kaide tarafından öldürülen "Penjşir Aslanı" olarak bilinen Ahmed Şah Mesud'dur.

O zamandan beri oğlu mantoyu aldı ve basında çıkan haberlere göre, sürgündeki diğer Afgan liderleriyle bir direniş örgütlüyor.

NRF, defalarca Taliban'ı kınadı ve onu "gayrimeşru bir hükümet" olarak nitelendirdi.

Keşfet