Şili'de Binlerce Ölü Balık Sahile Vurdu

Şili'nin Bio Bio Bölgesi'ndeki bir sahile binlerce ölü sardalya ve hamsi vurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Şili'de Binlerce Ölü Balık Sahile Vurdu

Çevre yetkilileri, olayın nedenini belirlemek için Coliumo yarımadasının açıklarındaki bölgedeki su kalitesini araştırıyor.

Bazı yerel halk, ölümlerin nedeni olarak derin sulardaki düşük oksijen seviyelerine işaret ediyor ve balıklar oksijen besinleri aramak için kıyıya daha yakın yüzmek zorunda kalıyor.

Hamsi (Engraulis ringens), güneydoğu Pasifik Okyanusunda küçük bir pelajik balıktır (okyanus yüzeyinde yaşar) ve düzenli olarak Peru ve Şili kıyılarında yakalanır. Dört yıla kadar yaşayan kısa ama üretken bir yaşam döngüsüne sahiptirler.

Hamsi, Ekvador'dan güney Şili'ye kadar güneydoğu Pasifik kıyısı boyunca dağıtılır ve dört ayrı stoktan oluşur.

Şili ve Peru bu stokları bağımsız olarak yönetiyor, ancak her iki ülke de uzun vadeli koruma arayışında. Peru'nun, bolluğu tahmin eden mevsimsel araştırmalar yoluyla etkin izlemeye dayalı balıkçılık kotaları oluşturmak için yılda iki mevsimi vardır. Ek oşinografik bilgiler de toplanır.

Peru balıkçılık yönetimi ajansı (PRODUCE) mevsimlik balıkçılık kotasını tahsis eder, ancak belirlenmiş net bir hasat kontrol kuralı yoktur. Öte yandan Şili, anketlerle çapraz kontrol edilen dolaylı stok değerlendirmeleri yoluyla hamsi balıkçılığı stokları.

Şili balıkçılık idaresi açıkça tanımlanmış referans noktalarına sahiptir ve tahsis edilen kotalar, balıkçılığı net bir hasat kontrol kuralı tanımlamanın mümkün olduğu yerlerde maksimum sürdürülebilir verime (MSY) taşımayı amaçlar. Her iki ülke de balıkçılık yönetimi önlemlerini izlemektedir.

Keşfet