Sonunda, İspanyol Polisler 42 Yıl Sonra 17. Yüzyıldan Kalma Duvar Halısının Son Parçasını Kurtardı

17. yüzyıldan kalma bir duvar halısı, yaklaşık 42 yıl önce ünlü bir sanat hırsızı tarafından çalınan son parçası İspanyol polisi tarafından ele geçirildiğinden yeniden tamamlandı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Sonunda, İspanyol Polisler 42 Yıl Sonra 17. Yüzyıldan Kalma Duvar Halısının Son Parçasını Kurtardı

La apoteosis de las artes (Sanatın Apotheosis'i) olarak bilinen goblen, 4 metreye 6,5 metre boyutlarındadır.

7 Kasım 1980'de kuzey İspanya'daki Castrojeriz kasabasındaki Santo Domingo kilisesinden alınan altı Flaman duvar halısından biriydi.

Rubens takipçisi Corneille Schutz tarafından 1654 yılında Bruges'de yapılan parçalar René Alphonse van den Berghe tarafından çalındı.

İspanya, Fransa ve Belçika'daki bir soruşturmanın ardından altı duvar halısının tamamı Interpol tarafından kurtarılmış olsa da, Sanatın Apotheosis'inin bir melek tasvir eden sol alt bölümünün kırk yılı aşkın bir süredir kaybolmasından korkuluyordu.

Belçikalı bir sanat tüccarı olan Van den Berghe, 2020 yılında Malaga'da vefat etmişti. Berghe, İspanya'da Belçikalı Erik olarak da biliniyor.

Parça, sanat hırsızlığı üzerine akademik bir araştırma yapan polis olan Ángel Alcaraz'ın Van den Berghe'nin avukatıyla temasa geçmesiyle bulundu. Avukat, parçayı polise teslim etti ve nihayet geçen Cuma günü Burgos başpiskoposluğuna iade edildi.

"Eğer cennette bir melek eksik olsaydı, o daha küçük bir cennet olurdu. Ve eğer bu goblen bu küçük meleğe sahip olmasaydı, aynı goblen olmazdı. Bugün Castrojeriz'e en başta asla gitmemesi gereken bir şeyi geri veriyoruz” dedi.

Keşfet