Sri Lanka cumhurbaşkanı huzursuzluk nedeniyle olağanüstü hal ilan etti

Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa 6 Mayıs Cuma günü, beş hafta içinde ikinci kez olağanüstü hal ilan etti ve güvenlik güçlerine ülke çapında bir grev olarak istifasını talep eden bir grev olarak geniş yetkiler vererek ülkeyi durma noktasına getirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Sri Lanka cumhurbaşkanı huzursuzluk nedeniyle olağanüstü hal ilan etti

Başkanın bir sözcüsü, haftalarca süren huzursuzluğu ateşleyen eşi görülmemiş ekonomik krizden kendisini sorumlu tutan sendikalar tarafından Cuma günü dükkanların kapanması ve toplu taşımanın durdurulmasının ardından "kamu düzenini sağlamak" için sert yasaları çağırdığını söyledi.

Cuma günü erken saatlerde polis, Rajapaksa'nın istifasını talep eden ulusal parlamentoya baskın yapmaya çalışan öğrencileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı.

Olağanüstü hal, güvenlik güçlerine şüphelileri yargı denetimi olmaksızın uzun süreler boyunca tutuklama ve alıkoyma konusunda geniş yetkiler veriyor.

Ayrıca, polise ek olarak asayiş ve asayiş sağlamak için birliklerin konuşlandırılmasına da izin verir.

Sözcü, "Başkan, temel hizmetlerin ve kamu düzeninin sürdürülmesini sağlamak için acil durum düzenlemeleri başlatmak için yürütme yetkilerini kullandı" dedi.

Yasaların Cuma gece yarısından itibaren yürürlüğe gireceğini söyledi.

Kuşatılmış Rajapaksa, binlerce protestocunun başkentteki özel evini basmaya çalışmasından bir gün sonra, 1 Nisan'da daha erken bir olağanüstü hal ilan etmişti. Bu acil durumun 14 Nisan'da sona ermesine izin verildi.

Ancak protestolar o zamandan beri tırmandı. Yeni acil durum bildirisi, binlerce göstericinin 9 Nisan'dan beri protesto ettikleri Rajapaksa'nın deniz kıyısındaki ofisinin dışında kalması ve daha küçük grupların diğer önemli hükümet politikacılarının evlerini basmaya çalışmasıyla geldi.

85 bin kişilik polis gücü, tüm iktidar partisi milletvekilleri için güvenliği artırmıştı.

Ancak sınıra kadar gerildiler ve güvenlik güçlerinden kendilerini güçlendirmelerini istediler.

Keşfet