Sri Lanka hisse senedi ticareti, önemli endeks düşüşlerinin ardından durdu

Sri Lanka'da hisse senetleri, piyasanın iki hafta sonra ilk kez açılmasından kısa bir süre sonra, günün geri kalanında ticaretin durmasına neden olarak düştü.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Sri Lanka hisse senedi ticareti, önemli endeks düşüşlerinin ardından durdu

Sri Lanka'nın mavi çip endeksi yüzde 12.6 düştü ve tüm gün askıya alınmasıyla sonuçlanacak yüzde 10'luk düşüşü aştı.

Kriter Colombo All-Share Endeksi, yatırımcıların ülkenin ekonomik krizi hakkında endişe duymasıyla yüzde 6,7'ye kadar düştü.

Sri Lanka'da ticaret son iki hafta boyunca -ilk hafta tatil nedeniyle ve ikinci hafta menkul kıymetler düzenleyicisi tarafından- durdurulurken, merkez bankası politika faizlerini rekor oranda artırdı, hükümet dış borç ödemelerini durdurdu, derecelendirme şirketleri ülkenin kredi notunu düşürdü.

Artan gıda fiyatları ve yakıt kıtlığı nedeniyle hükümete karşı düzenlenen sivil protestolar da yoğunlaştı.

Pazartesi günkü düşüşten önce, Sri Lanka Colombo Menkul Kıymetler Borsası Tüm Hisseler Endeksi, 2021'de yüzde 80'lik dünya rekoru kıran bir rallinin ardından bu yıl değerinin neredeyse üçte birini sildi.

Hükümet, yabancı rezervleri kururken gıda, yakıt ve ilaç kıtlığını hafifletmek için bu yıl uluslararası borç verenlerden 4 milyar ABD Doları (5,5 milyar ABD Doları) istediğinden, duygular hala gergin.

Sri Lanka Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, 16 Nisan'da, yatırımcılara ülkenin ekonomik koşullarını sindirmek için zaman verme gereğini öne sürerek borsanın bir hafta süreyle durdurulmasını aniden emretti.

Emir, borsanın geleneksel yeni yıl tatilleri nedeniyle bir haftalığına kapatıldıktan sonra geldi ve finans sektöründen sert eleştiriler aldı.

Asya Menkul Kıymetler Araştırmaları Kıdemli Başkan Yardımcısı Bay Naveed Majeed, "Bu nitelikteki kapanışlar, özellikle bunu öngörülemez bulan yabancı yatırımcıların Colombo Menkul Kıymetler Borsası'na olan güvenini azaltabilir" dedi.

2020'deki pandeminin zirvesi sırasında yedi haftalık bir duraklamadan bu yana en uzun süre olan uzun süreli kapanma, tüccarları yüksek ve kuru bıraktı.

JB Securities analisti Suramya Ameresekera, ülkenin dolar için "umutsuz" olduğu bir dönemde, kapanışın olumsuz bir sinyal gönderdiğini ve yabancı yatırımcıların yatırımlarını likidite endişeleriyle ertelemesine yol açabileceğini söyledi.

Keşfet