Suriye'de Alışveriş Merkezinde Çıkan Yangında 11 Kişi Öldü

İçişleri Bakanlığı, Suriye'nin başkenti Şam'da bir alışveriş merkezinde çıkan yangında Salı günü erken saatlerde en az 11 kişinin hayatını kaybettiğini, son yılların en ölümcül yangınlarından birinde olduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Suriye'de Alışveriş Merkezinde Çıkan Yangında 11 Kişi Öldü

Sivil savunma müdürü Ahmed Abbas, öldürülenlerin çoğunun altı katlı binada gece nöbet tutan güvenlik görevlileri veya diğer personel olduğunu söyledi.

Yangının nedeni hemen belli olmadı.

İçişleri bakanlığından yapılan açıklamada, "La Mirada alışveriş merkezinde çıkan yangın sonucu 11 kişi öldü, iki kişi kurtarıldı" dedi.

Yangının "kapsamlı maddi hasara" yol açtığı ve birçoğu son derece yanıcı olan giysi, deri eşya ve kozmetik ürünleri satan mağazaların yerle bir edildiğini de sözlerine ekledi.

Bakanlık açıklamasında, "Yangının çıkış sebebinin belirlenmesi için soruşturma sürüyor" denildi.

Suriye'nin başkentinde yangınlar nispeten sık görülüyor, bazıları elektrik kısa devrelerinden, bazıları ise güvenli olmayan ısıtmadan kaynaklanıyor.

Yalnızca Hani adıyla kimliğinin açıklanmasını isteyen 52 yaşındaki bir tanık, yangının sabah saat 03:00 (0100 GMT) sularında çıktığını söyledi.

Yangın en üst katta başladı ve hızla diğer katlara yayılmaya başladı” dedi.

Şam polis şefi Hüseyin Cuma, yangının nedeninin büyük olasılıkla "iç" olduğunu söyledi.

Jumaa devlet televizyonuna verdiği demeçte, "Yangın o kadar hızlı yayıldı ki binadaki insanlar kendilerini kurtaramadı" dedi.

Sivil savunma şefi Abbas, yirmi itfaiye aracının yangını söndürmeye yardım ettiğini söyledi.

"Yangını kontrol altına almamız yaklaşık dört saat sürdü" dedi ve kurbanların ya boğularak ya da ciddi yanıklardan öldüğünü de sözlerine ekledi.

Hepsi alışveriş merkezinde çalışan gardiyanlar ya da görevli işçilerdi” dedi.

Eyalet SANA haber ajansının bildirdiğine göre, binadan çıkarılan 11 cesetten 10'u tanınmayacak kadar kömürleşmiş durumda.

Dumandan etkilenenler de dahil olmak üzere 7 kişinin yaralandığı bildirildi.

Bir AFP muhabiri, düzinelerce işyerinin yıkıldığı alışveriş merkezinin yanmış cephesinin dışına itfaiye araçlarının yerleştirildiğini gördü.

Bir itfaiye yetkilisi AFP'ye, medyaya konuşma yetkisi olmadığı için isminin açıklanmaması koşuluyla "Sivil savunma operasyonlarını kolaylaştırmak için herkesin bölgeden uzak durmasını istedik" dedi.

Güvenlik şeridine rağmen, dükkanlarını kontrol etmeye hevesli iş sahipleri de dahil olmak üzere düzinelerce olay yerine akın etti.

Bir mağaza sahibi hasarın boyutunu görünce yere yığıldı.

"Geçim kaynağım gitti... param gitti," diye feryat etti.

SANA'ya göre yangın, Suriye'nin ikinci şehri Halep'teki bir hastanede çıkan yangında elektrik kısa devresinin yol açtığı üç kişinin ölmesinden bir hafta sonra çıktı.

Geçen yıl Eylül ayında, Şam'ın Eski Kent bölgesinde bir kumaş depoyu tahrip eden bir yangında bir itfaiyeci öldü ve iki sivil yaralandı.

Keşfet