Tayvan, dünyanın Çin'i işgal etmesi durumunda yaptırım uygulayacağını umduğunu söyledi

Dışişleri Bakanı Joseph Wu 7 Mayıs Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Tayvan'ın dünyanın Çin'e, Pekin'in adayı işgal etmesi halinde Rusya'ya Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaş için yaptırım uyguladığı gibi yaptırım uygulayacağını umduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Tayvan, dünyanın Çin'i işgal etmesi durumunda yaptırım uygulayacağını umduğunu söyledi

Tayvan, Ukrayna'yı işgal etmesi nedeniyle Rusya'ya Batı öncülüğündeki yaptırımlara katıldı ve Cuma günü bu listeye Beyaz Rusya'yı ekledi. Tayvan'ın Belarus veya Rusya ile asgari düzeyde doğrudan ticaret yapması göz önüne alındığında, hamleler büyük ölçüde sembolik.

Ancak, birçok kişinin Avrupa ülkesinde olup bitenler ile Çin'in kendisine ait olduğunu iddia ettiği adayı Çin kontrolü altına almak için güç kullanması halinde olabilecekler arasındaki paralellikler olarak gördüğü şey nedeniyle, Ukrayna'nın içinde bulunduğu kötü durum Tayvan'da geniş bir kamuoyu sempatisini kazandı.

Taipei'de Avrupa Birliği'ne dönüşecek olanın kuruluşunu kutlamak için düzenlenen bir etkinlikte gazetecilere konuşan Bay Wu, işgali kınama ve hem Rusya hem de Beyaz Rusya'ya yaptırım uygulama konusunda diğerleriyle birlikte durmanın önemli olduğunu söyledi.

"Gelecekte, Çin tarafından güçle tehdit edilirsek veya işgal edilirsek, elbette uluslararası toplumun Tayvan'ı anlayıp destekleyeceğini ve bu tür saldırgan davranışları onaylayacağını umuyoruz" diye ekledi.

Bay Wu, yaptırımlara atıfta bulunarak, "Tayvan uluslararası toplumun yanında duruyor ve bu önlemleri alıyor" dedi.

Tayvan, Ukrayna savaşının başlamasından bu yana, Çin'in benzer bir hamle yapmasına karşı temkinli davranarak alarm seviyesini yükseltti, ancak Taipei'deki hükümet, yakın bir Çin saldırısına dair herhangi bir işaret bildirmedi.

Rusya'nın işgalini kınamayan Çin, Tayvan'ın bir ülke olmadığını ve yalnızca bir Çin eyaleti olduğunu söyleyerek Tayvan ile herhangi bir karşılaştırmayı reddetti, Taipei'de demokratik olarak seçilmiş hükümetin şiddetle karşı çıktığı bir görüş.

Aynı etkinlikte konuşan Tayvan Parlamentosu sözcüsü You Si-kun, Ukrayna'nın 70 günden fazla bir süredir Rusya'ya karşı çıkarak Tayvan'ın "hayranlığını" kazanarak "çok iyi performans gösterdiğini" söyledi.

"Ukrayna'nın kesinlikle galip geleceğini ve zaferin sonuna kadar sağlam duracağını umuyoruz."

Amerika Birleşik Devletleri ve tüm AB üye ülkeleri de dahil olmak üzere çoğu ülkenin Taipei ile değil, yalnızca Pekin ile resmi diplomatik bağları olduğu ve Ukrayna'nın aksine Tayvan'ı bir ülke olarak tanımadığı göz önüne alındığında, dünyanın Çin'in Tayvan'ı işgaline nasıl tepki vereceği belirsizdir.

Keşfet