Tayvan İş Seyahatinde Olanlara Yeniden Açılacak, Mart Ayından İtibaren Maske Zorunluluğunu Kaldıracak

Tayvan 24 Şubat Perşembe günü iş seyahatinde olanlara yeniden açılma ve tüm varışlar için karantinayı kısaltma planlarını duyurdu ve Çin ile birlikte hala sıfır-Covid stratejisi izleyen birkaç yerden birinde kısıtlamaları hafifçe gevşetti.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Tayvan İş Seyahatinde Olanlara Yeniden Açılacak, Mart Ayından İtibaren Maske Zorunluluğunu Kaldıracak

Yetkililer, 1 Mart'tan itibaren maske zorunluluğu ve diğer bazı kısıtlamaların da hafifletileceğini söyledi.

Ada, pandeminin ilk yılında Covid-19'u uzak tuttuğu için selamlandı, ancak geçen Nisan ayında tespit edilen bir salgın, Taipei'yi ekonomik açıdan acı verici kısıtlamalar uygulamaya zorladı.

Buna, geçen Mayıs ayında yerel enfeksiyonlardaki artıştan bu yana, ikamet sahipleri ve diplomatlar gibi birkaç kategori dışında tüm yabancı ziyaretçilerin yasaklanması da dahildi.

Tayvan Merkez Salgın Komuta Merkezi (CECC) Perşembe günü yaptığı açıklamada, teftiş, yatırım, istihdam veya sözleşme yükümlülüklerini yerine getirme de dahil olmak üzere iş amacıyla gelen yabancılar için Mart ayının başından itibaren kısıtlamaların hafifletileceğini söyledi.

CECC başkan yardımcısı Chen Tsung-yen, "Genel pandemi önleme tedbirlerindeki bazı gevşemelere paralel olarak 7 Mart'tan itibaren yabancı iş adamlarına açacağız" dedi.

Ayrıca 7 Mart'tan itibaren, tüm gelenler için 14 günlük zorunlu karantina, evde bir haftalık izlemeye ek olarak 10 güne indirilecek.

Şu anda Çin, Hong Kong ve Makao sakinleri yalnızca iş sözleşmelerini yerine getirmek veya çok uluslu şirketlerdeki transferler nedeniyle giriş için başvurabilirler.

İş ziyaretçilerinin Tayvan'ın fiili elçiliklerine şahsen başvurmaları gerekirken, Çin vatandaşları yerel ev sahibi şirketler aracılığıyla Ulusal Göçmenlik Bürosuna çevrimiçi olarak başvurmalıdır.

CECC'nin hastalık gözetim bölümü başkanı Chou Jih-haw, "Ay Yeni Yılından önce bazı yerel küme enfeksiyonları geçirdik, ancak yerel vakaların sayısı son haftalarda düşmeye devam etti" dedi. "İç durum istikrarlı ve kontrol altında."

Adanın tespit edilen vakalarının çoğu ithal. Perşembe günü, Tayvan yedi yerel enfeksiyon ve sıfır ölümle 73 ithal vaka kaydetti.

Tayvan'ın diğer çoğu büyük ticaret ülkesi gibi koronavirüsle yaşamaya ne zaman geçebileceği henüz belli değil.

Tayvan'daki yabancılar da vizelerini yenilemek için hala adayı terk etmeleri gerektiğinden şikayet ettiler.

Keşfet