Tayvan'ın Bazı Bölgelerinde Toplu Elektrik Kesintileri Bildirildi, 5,5 Milyon Ev Ekilendi

Başkanlık ofisinin bir elektrik santralinde "bir olay" olduğunu söylediği şeyin ardından Perşembe günü Tayvan'ın birçok bölgesinde elektrik kesintileri bildirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Tayvan'ın Bazı Bölgelerinde Toplu Elektrik Kesintileri Bildirildi, 5,5 Milyon Ev Ekilendi

Habere göre, kesintiler başkent Taipei'den Taichung şehrine ve güney Pingtung ilçesine kadar ada genelinde sabah 9'dan (0100 GMT) sonra meydana geldi.

Elektrik kesintileri, Başkan Tsai Ing-wen'in eski ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo ile görüşeceği sırada geldi.

Ayrıca, eski ABD güvenlik yetkililerinden oluşan bir heyetin ziyaretinden bir gün sonra geldiler; bu ziyaret, Tayvan'ı kendi toprakları olarak gören ve adanın diğer ülkelerle olan her türlü resmi bağını kınayan Pekin tarafından kınandı.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi, ilk soruşturmanın, elektrik kesintilerinin güney Kaohsiung kentindeki bir elektrik santralinde meydana gelen "bir olaydan" kaynaklandığını gösterdiğini söyledi.

Başkanın ofisindeki güç kaynağı normal olsa da, Tsai'nin Pompeo ile planlanan canlı yayın akışının iptal edildiğini söyledi.

Açıklamada, "Başkan Tsai kabineye ve ilgili kurumlara olayın nedenini açıklamaları ve güç kaynaklarını mümkün olan en kısa sürede yeniden başlatmaları talimatını verdi" denildi.

Devlet tarafından işletilen Taipower, adanın Tayvan'ın gücünün yaklaşık yedide birini sağlayan üçüncü en büyük kömür santrali olan Kaohsiung'un Hsinta elektrik santralinde bir arıza meydana geldiğini söyledi.

Daha sonra komşu Tainan'da bir ultra yüksek voltaj istasyonunun devreye girmesine neden oldu ve bu da elektrik kesintilerine yol açtı.

Şirket, kesintinin Tayvan genelinde yaklaşık 5,5 milyon evi vurduğunu ve o zamandan beri 4 milyonunun elektriğinin geri geldiğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Wang Mei-hua gazetecilere verdiği demeçte, olaydan sonra Hsinta santralinin elektrik sisteminden kesildiğini ve hidro ve diğer santrallerin elektrik sağlamak için devreye alındığını söyledi.

Televizyon görüntüleri, trafik ışıklarının arızalanması ve bazı dükkanların elektrik olmaması nedeniyle kapalı kalmak zorunda kalması nedeniyle polis memurlarının arabaları yönlendirdiğini gösterdi.

Tayvan Yüksek Hızlı Demiryolu, belirsiz sayıda treninin elektrik kesintisinden etkilendiğini söyledi.

Tayvan Demiryolları İdaresi, güney Tainan, Pingtung ve Nantou'nun merkezinde faaliyet gösteren bazı trenlerinin ertelendiğini veya askıya alındığını söyledi.

Ada, özellikle talebin arttığı sıcak mevsimlerde, ara sıra büyük elektrik kesintileri yaşar.

2017 yılında, Tayvan'ın ekonomi bakanı, ada genelinde altı milyondan fazla haneyi etkileyen büyük elektrik kesintileri üzerine bir isyanın ardından istifa etti.

Elektrik kesintileri, bir sıcak hava dalgası sırasında talebin artması nedeniyle geçen yıl Mayıs ayında da vurdu.

Keşfet