Tonga, Denizaltı Kablosu Onarılarak Tekrar Çevrimiçi Oldu

Büyük bir volkanik patlamanın Pasifik ülkesini dünyanın geri kalanına bağlayan denizaltı kablosunu parçalamasından beş hafta sonra Salı günü Tonga'da internet bağlantısı yeniden sağlandı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Tonga, Denizaltı Kablosu Onarılarak Tekrar Çevrimiçi Oldu

Telekom sağlayıcıları Digicel ve TCC, kablonun 80 kilometrelik (50 mil) uzunluğundaki kesintilerin sonunda sabitlenmesinin ardından veri bağlantısının iki ana adaya geri yüklendiğini söyledi.

Sakinler, hizmetlerin hızla tekrar çevrimiçi hale geldiğini, internetteki durgunlukta geçen 38 günün ardından e-postanın çok hızlı göründüğünü ve denizaşırı ailelerden bir dizi aramanın geldiğini bildirdi - sesleri artık yüksek ve net duyuluyor.

Şirket, müşterilere gönderdiği bir mesajda "EVET! TCC, fiber kablolu internet hizmetlerini yeniden kuruyor" dedi.

15 Ocak patlaması o kadar güçlüydü ki Alaska kadar uzaktan duyuldu ve Pasifik çevresindeki kıyıları sular altında bırakan bir tsunamiye neden oldu.

Tonga'yı külle kapladı ve düzeltilmesi beklenenden daha zor olan 80 kilometrelik denizaltı kablosunu parçaladı.

Felaketten hemen sonra Tonga ile iletişim ancak bir avuç uydu bağlantısıyla mümkün oldu. Bazı bağlantılar daha sonra restore edilmiş olsa da, bağlantılar sınırlıydı.

Digicel, "birden çok arıza ve kesintinin" onarılmasının ardından iki adaya "veri bağlantısının yeniden kurulduğunu" söyledi.

Digicel Tonga CEO'su Anthony Seuseu, "Müşterilerimizin dış dünyayla tekrar bağlantı kurduğunu görmekten mutluluk duyuyoruz" dedi.

Bu ayın başlarında Tonga Cable Limited CEO'su James Panuve, bir onarım gemisinin patlamada kesilen Tonga'yı Fiji'ye bağlayan 840 kilometre uzunluğundaki kablonun kopmuş uçlarını bulduğunu söyledi.

Ancak Panuve, geminin patlamanın bir nükleer bombanın patlayıcı gücüyle deniz yatağını döverken 80 kilometrelik bir kablo parçasını çok sayıda parçaya ayırdığını bulduğunu söyledi.

"Patlamanın, şok dalgalarının ve (ve) tsunaminin su altında büyük hasara neden olduğu açık" dedi.

Panuve, kötü hava koşullarıyla mücadele ettikten sonra, kablo tamir gemisi "Reliance"ın 2,5 kilometre derinliğe kadar olan sulardaki kablo kısımlarını almak zorunda kaldığını söyledi.

Bir bölümün denizaltı patlamasıyla beş kilometre hareket ettiğini ve diğerinin 30 santimetre (bir fit) alüvyon altına gömüldüğünü söyledi.

Başkent Nuku'alofa'nın yaklaşık 65 kilometre kuzeyinde yer alan Hunga Tonga-Hunga Ha'apai yanardağının patlaması üç kişiyi öldürdü.

BM kurumlarına göre, ikili felaket ayrıca 293 eve zarar verdi ve 1.525 kişiyi yerinden etti.

Toplam nüfusun yaklaşık yüzde 85'i felaketten etkilendi, tatlı su gelmesi zor ve ekilebilir araziler bazı yerlerde altı santimetre (iki inç) külle kaplı.

Tonga'nın katı "temassız" protokoller kapsamında yardım almasına rağmen, uluslararası yardım çalışmaları daha önce virüssüz ülkede bir Covid-19 salgınına yol açtı.

Keşfet