Tonga Karantina Kısıtlamalarını Hafifletiyor

Tonga başbakanı, Krallık'taki Covid-19 tecrit kısıtlamalarının Pazartesi gününden itibaren yedi gün boyunca hafifletileceğini duyurdu. Tüm devlet daireleri açılacak ve dükkanlar ve paket yemek servisleri için de kurallar gevşetilecek. Ancak 18:00 - 06:00 sokağa çıkma yasağı kısıtlaması devam ediyor. Cenazelere ve düğünlere izin verilir ve 10'u içeride ve 20'si dışarıda olmak üzere etkinliklere aynı sayıda insan katılabilir.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Tonga Karantina Kısıtlamalarını Hafifletiyor

Fiziksel egzersiz yapması gerekenler maskeli ve sosyal mesafeli olarak da yapabilirler.

Okullar, radyo okul programları devam ederken önümüzdeki hafta kapalı kalacak.

Hükümet, önümüzdeki haftayı, Eğitim Bakanlığı okul sınıflarının olası yeniden başlamasına karar vermeden önce çeşitli önlemleri değerlendirmek için bir geçiş haftası olarak kullanacak.

Kabine, Sağlık Bakanlığı'nın tavsiyelerini takiben kısıtlamaları hafifletme kararı aldı.
Kovid-19

Cuma günü Tonga, 24 yeni Covid vakası kaydetti ve aktif vaka sayısını 196'ya çıkardı.

Başbakan, Perşembe günü MIQ'da kaydedilen 25 pozitif vakadan toplam 23'ünün iyileştiğini, ikisinin hala aktif vaka olduğunu doğruladı.

Hu'atolitoli Hapishanesinde bildirilen vakalar yakından izleniyor.

Tonga Sağlık Bakanı Dr Saia Piukala, Sağlık Bakanlığı'nın son 24 saatte 11 bin 705 Hızlı Antijen Testi (RAT) testi ile 4 bin 720 test yapabildiğini söyledi.

Krallıktaki aşılama oranı ilk doz için yüzde 99'a, ikinci doz için yüzde 90'a, Booster aşısı için yüzde 20'ye yükseldi ve sadece 1.093 kişinin ilk dozuna ihtiyacı var.
Kablo servisi

Bu arada Başbakan Hu'akavameiliku, Tonga uluslararası internet kablosundaki onarımların planlandığı gibi 20 Şubat'a kadar yapılması gerektiğini de söyledi.

Yerel ağ hizmeti biraz zaman alacak ancak hükümet, internet hizmeti ihtiyacına yardımcı olmak için denizaşırı uydu sağlayıcılarından destek aldı.

SpaceX olarak da bilinen Space Exploration Technologies Corporation, Tonga'ya 50 uydu çanağı bağışladı.

Tonga hükümeti, VSAT Terminallerinin bu hafta bağışlandığını ve SpaceX'teki teknik personelin önümüzdeki hafta piyasaya sürülmesi planlanan ekipmanın kurulumu üzerinde çalıştığını söyledi.

Terminaller, Tonga genelinde stratejik konumlarda konuşlandırılacak.

Keşfet