Toplu taşıma ve uçaklarda yüz maskesi kurallarının kaldırılmasıyla ABD'de endişeler artıyor

Halk sağlığı uzmanları, bir federal yargıcın 18 Nisan Pazartesi günü uçak, otobüs ve tren yolcuları için maske zorunluluğunu kaldıran ve davanın aşındıran bir emsal oluşturacağı endişesini dile getiren kararına dehşetle tepki gösterdiler. halk sağlığı kurumlarının yetkisini ortadan kaldırır ve sağlıkla ilgili acil durumlara müdahale etme yeteneklerini engeller.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Toplu taşıma ve uçaklarda yüz maskesi kurallarının kaldırılmasıyla ABD'de endişeler artıyor

Florida yargıcının kararı, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) maske siparişini 3 Mayıs'a kadar uzatmasından bir haftadan kısa bir süre sonra verildi. Karar, aynı zamanda birkaç büyük dini bayrama denk gelen bir okul tatilinin ortasında geldi. , birçok aile akrabalarını görmek için seyahat ederken, bazıları iki yıldır ilk kez.

Pilotlar, kuralın artık geçerli olmadığını söyleyen duyurular yaptığında, birçok uçak yolcusu maskelerini fırlattı ve tezahürat yaptı. Engelli, bağışıklığı baskılanmış veya aşı olamayacak kadar küçük çocuklarla seyahat eden diğer kişiler hazırlıksız yakalandılar ve kuralların kelimenin tam anlamıyla uçuşun ortasında değiştirilmesinden rahatsız oldular.

Robert Wood Johnson Vakfı başkanı ve CEO'su ve CDC'nin eski müdür vekili Dr Richard Besser, "Bu karar geçerli olursa, Amerikan halkını büyük riske atabilir" dedi.

Endişelerinin, maske zorunluluklarının ani sonuçlarından ziyade, "insanları güvende tutmak için basit halk sağlığı önlemleri alma yeteneğinin gelecekteki krizlerin etkileri" ile ilgili olduğunu da sözlerine ekledi.

Harvard Tıp Okulu'nda pediatri dersi veren Dr Lakshmi Ganapathi, kararın Doğu Yakası'ndaki vakalardaki artıştan kaynaklanan ulusal Covid-19 vakalarındaki son artışla aynı zamana denk geldiğine dikkat çekti.

Ganapathi, "Bence son derece dar görüşlü ve kaba olsaydım biraz aptalca derdim" dedi. "Bu karar zamansız ve halk sağlığı ilkeleriyle orantılı değil."

Yaşlılar ve ulaşım için büyük ölçüde otobüs ve trenlere güvenen düşük gelirli insanlar da dahil olmak üzere diğer savunmasız gruplar arasındaki düşük destek oranlarının onları enfeksiyona karşı duyarlı hale getirdiğini ve hala çok küçük çocuklar için bir aşı bulunmadığını kaydetti. Daha önceki enfeksiyonlardan bağışıklığa ve koruma için aşılara güvenmek aşırı iyimser olabilir, çünkü ortaya çıkan yeni varyantlar bağışıklıktan kurtulabilir.

Ayrıca, sonuçları bildirilmeyen evde test kitlerinin yaygın kullanımı, resmi vaka sayılarının gerçek yeni vaka sayısını yansıtmadığı anlamına gelir. Ganapathi, vakaların artmaya başlamasından birkaç hafta sonra hastaneye yatışların artması nedeniyle, hastaneye yatışlardaki artışın güvenilir veya zamanında bir ciddiyet göstergesi olmadığını söyledi.

"Hastaneye yatışlar artmaya başladığında, pişer - bunu durdurmak için hiçbir şey yapmadınız" dedi. "Ve hastaneye kaldırılanların bir kısmı ölecek."

CDC, Ocak 2021'de insanların kapalı toplu taşıma araçlarını kullanırken ve havaalanları, otobüs ve tren istasyonları gibi ulaşım merkezlerindeyken maske takmalarını gerektiren bir emir yayınladı.

Salı günü yayınlanan bir açıklamada ajans, Pazartesi günkü mahkeme kararının sonucu olarak, kurumun toplu taşıma ortamlarında hala maskeleri tavsiye etmesine rağmen, kararın artık geçerli olmadığını ve uygulanmayacağını söyledi.

Maske destekçileri, müşterilere bir seçenek sunmak için büyük havayollarını bazı uçuşları maske gerekli olarak belirlemeye çağıran bir çevrimiçi imza kampanyası başlattı.

Daha önce hükümetin yolcular için maske zorunluluğunun kaldırılmasını destekleyen bazı uzmanlar bile, federal yargıcın kararının oluşturabileceği emsalden rahatsız olduklarını söyledi.

Bazıları, Biden yönetiminin karara itiraz edeceğini umduklarını söyledi. Başkan Joe Biden Salı günü yaptığı açıklamada, Amerikalıların maske takıp takmamaya kendilerinin karar vermesi gerektiğini söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı, Bölge Yargıcı Kathryn Kimball Mizelle'nin, CDC'nin görevin halk sağlığını korumak için gerekli olduğunu belirlemesi halinde 14 aylık direktifin yasa dışı olduğuna dair kararına itiraz edeceğini söyledi.

George Washington Üniversitesi'nde halk sağlığı profesörü olan Dr Leana Wen, Philadelphia'nın bu hafta maske kurallarını eski haline getirme kararını şiddetle eleştirmişti. Salı günü, N95 gibi yüksek kaliteli maskelerin takılmasını hala güçlü bir şekilde desteklediğini ve şu anda yalnızca bir hükümet görevinin uygun olmadığını düşündüğünü açıkladı.

Wen, "İnsanların yanlış mesaj almasını istemiyorum - insanların maskelerin artık gerekli olmadığını veya takılmaması gerektiğini düşünmesini istemiyorum" dedi. "Mesaj, belirli bir noktada hükümetin artık sizden doğru olanı yapmanızı isteyememesidir."

San Francisco'daki California Üniversitesi tıp bölümü başkanı Dr Robert Wachter de maskenin kaldırılmasından yana olduğunu söyledi. Ancak hem kendisi hem de Wen, hükümetin halk sağlığı krizleri sırasında geleceğe yanıt verebilmek için yetki verme yetkisine sahip olmasının kritik derecede önemli olduğunu kaydetti.

Keşfet