Toyota Sattığı 20 Milyon Hibrit Araçla Rekor Kırdı!

Toyota hali hazıra dünyanın en çok araç satan şirketleri arasında yer alıyor. Gündemi yakından takip eden şirket günümüzde çok popüler olmaya başlayan hibrit araçlarından ilkini 1997 yılında üretim ağının içerisine alarak, kullanıcılarına sunmuştu.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Toyota Sattığı 20 Milyon Hibrit Araçla Rekor Kırdı!

Son yıllarda hibrit otomobillere olan ilgi büyük oranda artış göstermeye devam ediyor. İlk hibrit aracını 1997 yılında üreten firma, 2022 yılına gelindiğinde bu motora sahip olan araçlarda 20 milyon adeta yakın satmayı başardı. Bu konuda dünya lideri olan firma aynı zamanda karbon emisyonu konusunda zirvede yer almaya devam ediyor.

150 milyon tonu aşan bir karbon emisyonu Toyota tarafından satılan bu araçlar sayesinde önlenmiş oldu. Ülkemizde de son yıllarda bu araçlara olan ilgi giderek artıyor.

Hibrit Otomobil Pazarı %8 Oldu

Ülkemizde ilk hibrit otomobiller 2012 yılında satılmaya başlandı. Bu yıllarda toplam araç pazarı içerisinde hibrit otomobillerin satış oranı %0,04 seviyesinde yer alıyor. 2021 yılındaysa toplam pazar içerisinde hibrit otomobillerin oranı %8 gibi yüksek bir seviyeye çıkmayı başardı.

Ülkemizde ilk hibrit otomobil Toyota tarafından 2009 yılında sunuldu. Bu güne kadar bu araçlardan ülkemizde 57 bin adeta yakın bir satış gerçekleşmiş oldu. Son dönemde artan ilgi sebebiyle ve başka firmalarında bu türden motorları araçları piyasaya sunması ile rakamların artacağı da biliniyor.

toyota-corolla-hibrit-testi-2-1.jpg

Toyota, ülkemizde hibrit otomobil pazarında %40’lık bir pay ile araç ara lider durumda olmaya devam ediyor. Bunun yanında Japon markasının ülkemizde sattığı araçların %45’lik bir kısmının hibrit olması da dikkat çekti.

Sadece ülkeler değil şirketlerde uzun vadede fosil yakıtlı araçların üretimine nokta koymayı ve uzun vadede bunun yerine hibrit veya tamamen elektrikli araçların üretimine odaklanmaya başladıkları da görülmüştü.

Toyota elektrikli araçların gelişimi için 2030 yılına kadar toplam 13.6 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirmeyi planlıyor. AB ülkeleri de aldıkları karar ile birlikte 2035 yılına kadar araçların hepsinin sıfır emisyonlu olmasını amaçladıkları biliniyor. Tüm verilen uzun vadede yollarda fosil yakıtlı araçları görmenin imkansız olduğunu da anlamamıza yardımcı oluyor.

Keşfet