Truss, İngiltere’nin hala AB-K.İrlanda serisindeki 16. bölümü tetiklemeye hazır olduğunu söylüyor

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Tress, 12 Aralık 2021’de İngiltere’nin Liverpool kentinde düzenlenen zirvenin son gününde konuk ülkeler ve ASEAN ülkeleriyle G7 Dışişleri ve Kalkınma Bakanları oturumu sırasında konuşuyor. REUTERS / Dosya Fotoğrafı, Olivier Douliery / Havuz

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

  • Truss, 16. maddenin hala masada olduğunu söylüyor
  • AB büyükelçisinin görevi “pek yararlı değil” diyor
  • Truss bu hafta sonu AB ile müzakerelerde

LONDRA, 9 Ocak (Reuters) – Dışişleri Bakanı Liszt, Avrupa Birliği ile görüşmeler öncesinde yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık’ın Kuzey İrlanda’ya giden mallara yönelik tarifeleri askıya almak için tek taraflı adım atmaya hazır olduğunu söyledi.

Truss, İrlanda ile sınır paylaşan Birleşik Krallık’ın bir parçası olan Kuzey İrlanda’daki Brexit sonrası ticaret düzenlemeleri üzerindeki farklılıkları çözmek için bu hafta AB Başkan Yardımcısı Maros Chefkov ile görüşmelerde bulunacak.

İrlanda ve Kuzey İrlanda arasındaki siyasi açıdan çekişmeli sınır kontrollerinden kaçınmak için İngiltere ve Avrupa Birliği, Kuzey İrlanda’nın AB Gümrükleri içinde etkin bir şekilde faaliyet göstermesi konusunda anlaştılar.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Bununla birlikte, bunun pratikte nasıl uygulanacağı – özellikle Kuzey İrlanda’daki mallar için – ve Avrupa Tahkim Mahkemesi’nin Avrupa Birliği’ndeki rolü konusunda sürtüşmeler var.

Truss, “Müzakere edilmiş bir çözüm istiyorum, ancak Bölüm 16 da dahil olmak üzere yasal hükümler uygulanacaksa, bunu yapmaya hazırım.” Dedi. The Telegraph gazetesinde yazdı.

“Kuzey İrlanda halkı, vergilendirme ve harcamalarla ilgili aynı kararlardan Birleşik Krallık’ın geri kalanı kadar fayda sağlamayacak veya malları kendi ülkemizde taşıma testlerine tabi tutan hiçbir şeye imza atmayacağım.”

AB’nin Birleşik Krallık Büyükelçisi Joao Vale de Almeida Pazar günü yaptığı açıklamada, federasyonun İngiltere’nin 16. Değişiklik konusundaki tutumundan “fazla etkilenmediğini” söyledi. Önemli pratik sorunlar veya ticari sapmalar varsa, Kuzey İrlanda.

READ  İlk kez, Ocak 6. Grup, bir hane üyesinden bilgi ister

Sky News’e verdiği demeçte, “Bunu hükümetten daha önce duyduk, bu yüzden şaşırmadık, çok etkilenmedik, ancak yine de 16. Tümen sorunuyla savaşmaya devam etmemizin çok etkili olmadığına inanıyoruz.”

“Bence neye, en azından nereye odaklandığımıza odaklanmamız ve çözümler bulmaya çalışmamız gerekiyor.”

Aralık ayında, Truss, İngiltere’nin önde gelen Brexit müzakerecisi olarak David Frost’un yerine atandı ve görüşmelerin durması halinde sık sık Bölüm 16’yı uygulama olasılığını gündeme getirdi. daha fazla oku

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

David Milligan’ın Raporu Düzenleme Paul Simao ve Elaine Hortcostel

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir