Tüm Apartmanı Kapınızda Kuyruk Edecek Tarif! Bu Yemek Tüm Apartmanı Çatlatacak!

Tavuk butları harika bir marine sos ile ıslatıldıktan sonra bol baharatlarla tavada kızartılır. Özel sosu sayesinde özenle pişen tavuklar, lezzetini nar gibi kızarmış dış kısmından alır. Bu tarifi çok seveceksiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Tüm Apartmanı Kapınızda Kuyruk Edecek Tarif! Bu Yemek Tüm Apartmanı Çatlatacak!

Tavuk Külbastı Tarifi İçin Malzemeler

6 parça kemiksiz tavuk but

Marine Etmek İçin

1 yemek kaşığı domates salçası

2 yemek kaşığı yoğurt

1 adet küçük boy kuru soğan (rendelenmiş)

2 diş sarımsak (rendelenmiş ve ezilmiş)

2 tatlı kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı karabiber

1/2 su bardağı zeytinyağı

2 tatlı kaşığı kekik (arzuya göre)

2 dal taze biberiye (arzuya göre)

Tavuk külbastı nasıl yapılır?

Kalın kısımlarını inceltmek ve yağlı kısımlarını ayırmak için kemiksiz tavuk butlarını yatay olarak kesin. Tavuk külbastı yapmak için tavukları marine ederek başlayın. Büyük bir karıştırma kabında salça, yoğurt, rendelenmiş sarımsak, rendelenmiş veya közlenmiş soğan, taze biberiye dalları, kuru kekik, tuz ve karabiberi karıştırın. En son zeytinyağını ekleyin. Bir çırpma teli kullanarak sos malzemelerini birleştirin. Kemiksiz tavuk butlarını yaptığınız sos ile karıştırın. Kabı streç film ile örtün ve tavukları marine etmek için en az 20 dakika buzdolabına koyun. Tavayı biraz yağ ile ısıtın. Sonra tavukları tavaya atıp kızartabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tavuğun Faydaları

Tavuk eti, kırmızı ete göre daha kolay sindirilebilir bir hayvansal gıdadır. Yüksek protein içeriğine sahip diyetlerin insanların kilo vermesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Tavuk etinin protein içeriği son derece yüksektir. Sonuç olarak kilo vermeye yardımcı bir besindir. Düşük yağ içeriği nedeniyle kan basıncının düzenlenmesine ve dengelenmesine yardımcı olur. Tavuk eti, kan basıncını düşürücü özellikleri ile ünlüdür. Ayrıca kolesterol kontrolüne yardımcı olur.

Fazla tavuk tüketiminin zararları

Tavuk yemenin birçok faydası vardır, ancak endüstriyel bir ortamda yetiştirildiği için birçok zararı da olabilir. Tavuk sizin için faydalıdır, ancak çok fazla yerseniz faydalı özellikleri zarara dönebilir. Aşırı olan her şey zararlıdır. Tavuk, özellikle köy tavuğu değilse ölçülü tüketilmelidir. Çok fazla tavuk tüketimi Obezite, kalp ve damar hastalığı ve Diyabet yapabilir.

Keşfet