Ukrayna maliye bakanı Rus petrol ve doğalgazına tam ambargo çağrısında bulundu

Ukrayna Maliye Bakanı Serhiy Marchenko 6 Mayıs Cuma günü Moskova'nın Ukrayna'yı işgali üzerine Rus petrol ve doğalgazına tam bir uluslararası ambargo çağrısında bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Ukrayna maliye bakanı Rus petrol ve doğalgazına tam ambargo çağrısında bulundu

Marchenko, Ukrayna'nın 10 haftalık savaşın ardından bütçesini dengelemek için mücadele ettiğini çevrimiçi bir brifingde söyledi ve maliye bakanı olarak yurtdışından gelen mali yardımın hızından memnun olamayacağını söyledi.

"Uygulanan yaptırımların yetersizliği" olarak nitelendirdiği duruma değinen Bakan, petrol ve doğalgaz fiyatlarının yüksek olmasının Moskova'nın bütçe fazlası verdiği anlamına geldiğini ve "kendilerini oldukça rahat hissettiklerini" söyledi.

"Asıl mesele, Rusya Federasyonu'ndan gaz ve petrol alımına yönelik tam bir ambargo. Bu, üzerinde çalışılması gereken ve Ukraynalı yetkililerin aktif olarak üzerinde çalıştığı bir konu" dedi. "Bu, savaşı finanse etme olasılığını ortadan kaldırmayı mümkün kılacaktır."

Washington ve Avrupalı ​​müttefiklerin ekonomik önlemleri Rusya'nın 1,8 trilyon ABD Doları (2,5 trilyon ABD Doları) ekonomisini sekteye uğratırken, milyarlarca dolarlık askeri yardım Ukrayna'nın işgali engellemesine yardımcı oldu.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban Cuma günü yaptığı açıklamada, Batı birliğinde bariz bir çatlak olduğunu, ancak ülkesinin Avrupa Birliği'nin petrol ambargosu içeren yeni yaptırım paketini mevcut haliyle destekleyemeyeceğini söyledi.

Devlet bütçesi hakkında Marchenko, "Şu anda gelirimiz ne yazık ki askeri harcamalar hariç harcamalarımızın sadece yüzde 54'ünü karşıladığı için bütçeyi pratikte dengelemiyoruz" dedi.

Keşfet