Ukrayna ve Rusya: Şu Anda Bilmeniz Gerekenler

İşte Ukrayna krizi hakkında şu anda bilmeniz gerekenler..

Yayınlanma:
Güncelleme:
Ukrayna ve Rusya: Şu Anda Bilmeniz Gerekenler
  • Başkan Vladimir Putin, şiddetli çatışmaların ve Rus bombardımanının düzinelerce insanı öldürdüğü ve bir mülteci krizine yol açtığı Ukrayna işgalini durdurmaya dair hiçbir işaret göstermediği için, Moskova Salı günü artan bir izolasyonla karşı karşıya kaldı.
  • 193 üyeli BM Genel Kurulu, bu hafta Rusya'yı izole etmek için yapılacak oylama öncesinde krizle ilgili toplantıya başladı.
  • Ateşkes görüşmeleri bir ilerleme sağlanamadan sona erdi.
  • Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Putin'in Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a bir Ukrayna anlaşmasının ancak Kiev'in tarafsız, "yazardan arındırılmış" ve "askerden arındırılmış" olması ve Rusya'nın ilhak edilen Kırım üzerindeki kontrolünün resmen tanınması halinde mümkün olabileceğini söylediğini söyledi.
  • Ukrayna'nın Batılı müttefikleri destek olarak silah transferlerini artırdı ve İngiltere bu transferlerin genişletilmesi çağrısında bulundu. Finlandiya, 2.500 saldırı tüfeği ve 1.500 tanksavar silahı göndermeyi kabul etti. Başbakan Justin Trudeau, Kanada'nın tanksavar silahları ve iyileştirilmiş mühimmat tedarik edeceğini söyledi.
  • Rusya dışişleri bakanlığı, Ukrayna'ya öldürücü silah tedarik edenlerin, Rusya'nın askeri harekatında kullanılmaları halinde sorumluluk üstleneceklerini söyledi.
  • Birleşmiş Milletler, Rusya'nın işgalinin başlamasından bu yana 500.000'den fazla kişinin Ukrayna'dan komşu ülkelere kaçtığını söyledi.
  • ABD ve Rus diplomatlar, ABD'nin Birleşmiş Milletler'deki 12 Rus diplomatı ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle sınır dışı ettiğini söyledi.


PİYASALAR, YAPTIRIMLAR VE DİĞER TEPKİLER

* ABD, Rusya'nın merkez bankasına ve diğer zenginlik kaynaklarına yaptırımlar uygulayarak ülke ekonomisine ezici bir darbe vurdu ve Moskova'yı daha da cezalandırdı.

* Avrupa'nın finans piyasası, Moskova'ya yönelik yaptırımların sertleşmeye başlamasıyla birlikte, Rusya'nın ticaret, takas ve menkul kıymetlerin takası için kritik öneme sahip tesisatıyla olan bağlarını kesmeye başladı.

* Piyasalar, Rus rublesinin rekor düşük seviyeye düşmesinden bir gün sonra Asya hisselerinin yükselmesi ve altının hafifçe düşmesiyle oynaklık günlerinin ardından nefes nefese kaldı.

* Rusya'nın merkez bankası kilit politika faizini iki katından fazla artırdı.

* Havayolları, Avrupa Birliği ve Moskova'nın kısasa kısas hava sahası yasakları yayınlamasının ardından, önemli doğu-batı uçuş koridorlarının potansiyel olarak uzun süreli blokajlarına hazırlandı.

* Enerji devi BP, küresel banka HSBC ve uçak kiralama şirketi AerCap, Batı yaptırımlarının Moskova üzerindeki vidaları sıkması nedeniyle Rusya'dan çıkmak isteyen ve büyüyen şirketler listesine katıldı.

Keşfet