Ukraynalılar Rus Askeri Araçlarına Saldırdı

Ukrayna'da durum kötüleşirken, sosyal medyada krizi anlatan birkaç video ve görüntü ortaya çıktı. Yakın zamanda viral hale gelen bir video, silahsız Ukraynalıların Rus askeri araçlarına ellerini kullanarak saldırdığını gösteriyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Ukraynalılar Rus Askeri Araçlarına Saldırdı

Video, Instagram kullanıcısı Liana Kopernak tarafından yayınlandı. Altyazıda, “Herkesi kutluyoruz! Yeniden yayınla!”

Videoda devasa bir kalabalık yaklaşıp aracın önüne toplanıyor. Video ilerlerken, bir adamın agresif bir şekilde aracın üzerine çıkarak onu durdurmaya çalıştığı görülüyor. Araç yavaşlasa da hareket etmeye devam ediyor.

Ukrayna'ya göre, 5.000'den fazla Rus askeri öldürüldü. Ancak, Rus devlet televizyonu talk show'ları bu videoları ve öldürülen Rus askerlerinin raporlarını “sahte” olarak tanımlıyor.

Başlangıçta, Rus haber kanalları, Vladimir Putin'in savaşı "Donbas'ta özel bir operasyon" olarak adlandırmasını izledi.

"Efsane avı", propaganda gösterilerinin yapması gereken ayarlamalardan biridir. Bu, Kharkiv ve Kiev gibi şehirlerde artan yıkımın kanıtı olarak yapıldı ve bunu son derece zorlaştırdı.

Bu arada, bir Bellingcat araştırmacısı Harkov'daki bir otoparka yapılan saldırının bir görüntüsünü bir küme bombası saldırısı olarak tanımladı. Bombalar patlarken yakındaki bir parkta yürüyen sakinleri gösteriyor. Görüntülerde yer alan alan yerleşim yeri gibi görünüyor.

Keşfet