Vergi Affı 2022 Yılında Geliyor mu? Torba Yasa da Vergi Affı Bulunuyor mu?

AK Parti 2022 yılında yaşanan ekonomi krizin etkilerini azaltmak için 39 maddeden oluşan bir torba yasası teklifi için hazırlık yapıyor. Bu torba yasa içerisinde neler olduğuysa merak ediliyor. İş verenlerin en çok merak ettiği konularında başında Vergi Affı’nın bu yasa paketi içerisinde olup olmadığı oluyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Vergi Affı 2022 Yılında Geliyor mu? Torba Yasa da Vergi Affı Bulunuyor mu?

Meclise sunulması beklenen torba yasa da Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile 375 sayılı Kanun Hükmünda Kararname Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi bir anda gündemin ilk sırasında geldi. 85 milletvekili tarafından başlatılan kampanya ile hazırlanan torba yasa içerisinde kazançlarda finans sektöründe ki kurumlar için kurumlar vergisinin %25 olarak uygulaması yönünde özel çalışmalarda bulunuyor.

Torba Yasa Ne Zaman Çıkıyor!

Torba Yasa olarak bilinen ve yıl içerisinde bazı düzenlemelerin olduğu teklif 25 Mart 2022 Cuma akşamı meclis başkanlığına sunuldu. Bu yasa da vergi kaçıran ancak yakalanmadan önce bunu itiraf edenlerin “etkin pişmanlık” yasasından yararlanacağı aktarıldı.

Bu teklif içerisinde verginin tamamen ödenmemesi veya eksik olarak tebliğ edildiği durumların fark edilmesi halinde, cezanın soruşturma evresinde yarısının yatırılması durumunda, cezanın da yarı yarıya düşürüleceği aktarılıyor.

Yüksek vergi oranları sebebiyle ülkemizde birçok kişi çözüm yolu olarak vergi kaçırmaya niyetleniyor. Vergi Usul Kanunu’na göre bunu yapanlar yakalandıklarında çok ciddi cezalar ile yüzleşiyorlar. Bu torba yasa ile insanların bunu yapsalar dahi yaşadıkları pişmanlık durumunu avantaja çevirmeleri sağlanması amaçlanıyor.

Bu yılın ortasına kadar yürürlüğe girmesi beklenen Torba Yasasında ki diğer maddelerde merak edilmeye başlanıyor.

Torba Yasa Nedir?

Torba Yasa veya Torba Kanun olarak bilinen bu düzenleme kısaca içerisinde birçok konu veya kanunun olduğu hükümlerin tek bir seferde yasallaştırmasına verilen isim olarak görülüyor. Ülkemizde bu konuda her yıl düzenli olarak ihtiyaç duyulan alanlarda kanun düzenlemeleri yaşanıyor. Bunlar vergi, tasarruf, bankacılık işlemleri, ödemeler gibi birçok alanda yapılabiliyor.

Keşfet