Wimbledon, Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya ve Beyaz Rusya'dan oyuncuları yasakladı

Takvimdeki en prestijli tenis etkinliği olan Wimbledon'daki Şampiyonalar Çarşamba günü, ülkelerin Ukrayna'daki savaşa verdiği destek nedeniyle Rus ve Belaruslu oyuncuları bu yılki turnuvadan men ettiğini duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Wimbledon, Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya ve Beyaz Rusya'dan oyuncuları yasakladı

Wimbledon yetkilileri, yasağın doğrudan Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve Belarus hükümetinin devam eden savaşa verdiği destekle ilgili olduğunu söyledi.

Yasak, geçen yıl Londra'da çeyrek finale yükselen ve geçen Eylül ayında ABD Açık'ı kazanan dünyanın 2 No'lu Daniil Medvedev'i de dahil olmak üzere, All England Lawn Tennis and Croquet Club'dan birkaç üst düzey Rus ve Belaruslu oyuncuyu Haziran ayında tutacak.

Yasaktan ayrıca, on yıl önce bayanlar dünyasının 1 numarası olan Belaruslu kadın oyuncu Victoria Azarenka ve şu anda erkekler sıralamasında 8. sırada olan Rus Andrey Rublev de etkileniyor.

Geçen yıl Wimbledon yarı finaline yükselen ve dünyada 4. sırada yer alan Belaruslu Aryna Sabalenka ve Rus Anastasia Pavluychenkova'nın da girişi reddediliyor.

All England Lawn Tennis and Croquet, "Rusya'nın yasadışı eylemlerinin evrensel olarak kınanmasını paylaşıyoruz ve oyunculara, topluluğumuza ve bir İngiliz spor kurumu olarak daha geniş Birleşik Krallık halkına karşı görevlerimiz bağlamında durumu dikkatle değerlendirdik." Kulüp Çarşamba günü yaptığı açıklamada.

"Şampiyonanın profili göz önüne alındığında, mümkün olan en güçlü yollarla Rusya'nın küresel etkisini sınırlamak için hükümet, endüstri, spor ve yaratıcı kurumların yaygın çabalarında üzerimize düşeni yapmak bizim sorumluluğumuzdur.

"Bu nedenle, Rus ve Belaruslu oyuncuların 2022 Şampiyonasına katılımlarını büyük bir üzüntüyle reddetmek niyetindeyiz."

Wimbledon, dokuzuncu haftasına Perşembe günü başlayacak olan Ukrayna'daki Rus savaşıyla ilgili sporcuları yasaklayan ilk büyük tenis turnuvası. Şimdiye kadar çatışmalarda binlerce sivil hayatını kaybetti.

ATP ve WTA turlarında yer alan Rus sporcuların ülkeden bağımsız sporcular olarak yarışmaları gerekmektedir.

Wimbledon, yasağın Rus veya Belaruslu oyuncuların kınanması değil, her iki hükümet için de ekonomik bir ceza olduğunu kabul etti. Şubat ayında Rublev, Dubai'deki bir turnuvada bir televizyon kamerasının merceğine "Savaş Yok Lütfen" yazdığında tartışmalara yol açtı.

AELTC Başkanı Ian Hewitt yaptığı açıklamada, "Bunun etkilenen bireyler için zor olduğunun farkındayız ve Rus rejiminin liderlerinin eylemleri için acı çekecekleri için üzgünüz." Dedi.

İlk büyük turnuva olan Avustralya Açık, savaş başlamadan önce Ocak ayında gerçekleşti ve Mayıs ayında ikinci büyük turnuva olan Fransa Açık'tan henüz hiçbir sporcu yasaklanmadı. Ancak dünyanın 1 numaralı erkek oyuncusu Novak Djokovic, COVID-19'a karşı aşı olmayı reddetmesi nedeniyle Avustralya Açık'tan men edildi.

Ancak Rus oyuncular, Davis Kupası ve Billie Jean King Kupası da dahil olmak üzere diğer tenis etkinliklerinde yasaklandı. Rusya 2021'de ikisini de kazandı.

Wimbledon 27 Haziran - 10 Temmuz tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek. Son Grand Slam etkinliği, henüz herhangi bir oyuncu kısıtlaması duyurmayan Ağustos ayındaki ABD Açık turnuvası olacak.

Keşfet