Yabancı gıda dağıtım şoförleri Dubai'de nadir grev yapıyor

Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki yabancı gıda dağıtım işçileri, ülkede nadir görülen bir endüstriyel eylem örneğinde daha iyi ücret ve çalışma koşulları çağrısında 9 Mayıs Pazartesi günü toplu bir yürüyüş düzenledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Yabancı gıda dağıtım şoförleri Dubai'de nadir grev yapıyor

Grev, bu ay yabancı işçilerin başka bir şirketi maaş kesintisi planlarını askıya almaya zorladığı benzer bir eylemi takip ediyor.

Grev, aynı zamanda bölgesel bir ticaret ve turizm merkezi olan ülkenin finans merkezi Dubai'deki Alman DeliveryHero'nun bir yan kuruluşu olan Talabat'ın hizmetlerini aksattı.

Bir grup Talabat sürücüsü, Salı sabahı Dubai'deki bir restoranın dışında Reuters'e, bu ayın başlarında Deliveroo'daki teslimat işçileri tarafından daha iyi bir anlaşma talep etmek için harekete geçmeye teşvik edildiğini söyledi.

Bir hafta sonu boyunca Deliveroo'nun hizmetlerini büyük ölçüde kesintiye uğratan bu grev, İngiliz yemek dağıtım şirketinin, şoförün maaş kesintisi planlarına devam etmeme taleplerini karşıladığını gördü.

Petrol zengini Körfez otokrasisinde bağımsız sendikalar, halk protestoları ve endüstriyel eylemler yasaklandı.

Talabat sürücüleri, BAE'de bu yıl yüzde 30'dan fazla artan daha yüksek yakıt maliyetlerine yardımcı olmak için sipariş başına 0,54 ABD Doları (0,75 ABD Doları) eşdeğerinde 2,59 ABD Doları (3,60 ABD Doları) tutarında bir artış talep ettiklerini söylediler. .

"Deliveroo bu fiyatı veriyorsa... biz neden alamıyoruz?" Pakistanlı bir Talabat sürücüsü Reuters'e verdiği demeçte, şirket ve yetkililerden misilleme korkuları üzerine anonimlik talep etti.

Dubai'deki Deliveroo sürücüleri teslimat başına yaklaşık 2,79 ABD Doları kazanıyor.

Dubai'deki teslimat şoförleri düşük ücretli yabancı işçilerdir ve genellikle birçok işçinin BAE'de yasa dışı olan çalışma izinleri için onları ücretlendirdiğini söylediği ajanslar aracılığıyla istihdam edilmektedir.

Sosyal medyada paylaşılan videolar, Dubai'nin çeşitli yerlerinde büyük gruplar halinde Talabat'ın ağırlıklı olarak turuncu üniformalarını giyen teslimat işçilerinin teslimat yapmayı reddettiğini gösteriyordu.

Reuters görüntüleri hemen doğrulayamadı.

Talabat'tan bir sözcü, acenteler aracılığıyla sözleşmeli teslimat sürücülerinin ayda ortalama 3.500 dirhem (1.320 S$) kazandığını ve geçen haftaya kadar sürücülerin yüzde 70'inin şirketin ödeme yapısından memnun olduğunu ifade ettiğini söyledi.

Sözcü yaptığı açıklamada, ödeme modelinde yakın zamanda herhangi bir değişiklik olmadığını ve şirketin sürücülerin ailelerine sağlamaya devam edebilmelerini sağlamaya kararlı olduğunu söyledi.

Sözcü, şirketin çalışmayı reddedenlerle ilişki kurup kurmadığını söylemeden, "Ekonomik ve siyasi gerçeklerin sürekli değiştiğini anlıyoruz ve sürücülerin söylediklerini her zaman dinlemeye devam edeceğiz." dedi.

Ancak Reuters'in konuştuğu Talabat sürücüleri, benzin parasını ödedikten sonra haftanın yedi günü, günde 12 ila 14 saat çalışarak ayda 2.500 dirhem kazandıklarını söyledi.

Sürücüler, grevin şirket maaş artışını taahhüt edene kadar devam edebileceği konusunda uyardı, ancak bazıları eylem çok uzun sürerse yetkililerle karşı karşıya gelmekten çekindi.

Yöneticileri muhalefete tahammül etmeyen bir otokrasi olan BAE'deki yetkililere yorum için hemen ulaşılamadı.

Rakip Deliveroo geçen hafta Dubai'deki sürücülerin maaşlarını ve çalışma koşullarını protesto etmek için greve gitmelerinin ardından teslimat başına yüzde 15 oranında kesinti yapma planlarını durdurdu.

İnsan hakları grupları, BAE ve diğer Körfez ülkelerini, işgücünün büyük bir bölümünü oluşturdukları düşük ücretli göçmen işçilere yönelik muamele nedeniyle eleştirdi.

Keşfet