Yalancı Köfte Gündemden Düşmüyor! İşte Birebir Et Tadı Veren Soya Köftesi Tarifi

Yalancı köfte son dönemde mutfakların en pratik ve ekonomik tariflerinden biri olmaya aday. Birebir et tadı veriyor olması da soya köftesinin daha da ilgi çekici bir menü haline gelmesine neden oluyor. Soya köftesi tarifi hem yapılışı basit bir yemek olması hem de lezzet yönünden de beklentilerinizi karşılayacak düzeydedir. O halde gelen Soya köftesi yapılışına göz atmaya başlayalım.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Yalancı Köfte Gündemden Düşmüyor! İşte Birebir Et Tadı Veren Soya Köftesi Tarifi

Soya köftesi bir diğer adıyla da yalancı köfte olarak anılır. Yemekler konusunda oldukça iddialı olan ustaların vermiş olduğu tarif listesini baz alarak sizlerde mutfağınızda iştah kabartan ve birebir et tadı veren soya köftesini yapmaya başlayabilirsiniz.

Soya Köftesi Malzeme Listesi

Soya köftesinde olmazsa olmaz diyebileceğimiz önemli malzemeler bulunur. Buna göre sizlerde bu malzemeleri eksik etmeden kullanmaya dikkat etmelisiniz. T tadını hissedeceğiniz soya köftesi içerisinde yer alacak malzemeler şu şekildedir:

 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 100 gram soya kıyması
 • 3 diş yeterli olacak sarımsak
 • 1 yemek kaşığı domates püresi
 • Tam buğdağ unu az miktar
 • Baharatlar – kimyon, kekik, karabiber
 • Himalaya tuzu
 • Maydanoz

Yalancı Köfte Nasıl Yapılır? Soya Köftesi İşte Yapılış Aşaması

Soya kıymasını ilk olarak domates püresinde yumuşak bir halde getirmemiz gerekir. Bu yüzden dolayıdır ki domates püresi içerisinde soya kıymasının bekletilmesi mantıklı diyebileceğimiz çözüm yollarından biridir. Soğan, sarımsak ve aynı zamanda maydanozu da malzeme karışımının içerisine hemen dahil etmeye başlayalım. Ardından geri kalan malzemeleri de katarak güzelce köfte harcını elde etmeye başlamış olacağız.

En so aşama ise yumurta ilave ederek soğumaya bırakmak olacaktır. Bu işlemleri sırasıyla yaptıktan sonra ise bir diğer yapacağınız adımlardan biri ise hazırlamış olduğunuz köftelerinize şekil vermeye de başlamanız diyebiliriz. Şekil vermiş olduğunuz köftelerinizi az bir sıvıyağı eklemiş olduğunuz tavanıza alarak güzelce kızartabilirsiniz. Yalancı köfteyi hazırladıktan sonra ise yanına en güzel hangi salata gider diye düşünebilirsiniz. Soya köftesi ile yakışmasından dolayı tavsiye edeceğimiz semizotunu salatasını da hazırlayarak sorunsuz bir şekilde tüketimini de yapmaya başlayabilirsiniz.

Keşfet