Yaz Meyvelerine Dikkat! Bu Yaz Meyve Fiyatları Uçuşa Geçecek!

Türkiye'de havaların ısınmasıyla yaz meyvesi arayışları da başladı. On erik demetinin fiyatı 100 TL, ithal karpuzların kilosu ise 20 TL olarak karşımıza çıkıyor…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Yaz Meyvelerine Dikkat! Bu Yaz Meyve Fiyatları Uçuşa Geçecek!

Yaz meyvesi erik tezgahlarda boy göstermeye başladı

Erken hasat erik, paket olarak satın alınabilir durumda. Her paket on erik içeriyor ve 100 TL olarak karşımıza çıkıyor. Yazın vazgeçilmez meyvelerinden olan karpuz ise sınırlı miktarlarda ortaya çıkmaya başlayan bir diğer meyveydi. Yerli karpuz hasadı henüz başlamadığı için ithal karpuz satışına başlandı. Karpuz şu anda 18 ile 20 TL arasında.

3 tanesi 100 TL’den satılıyordu

Esnaf Ramazan Çınar, "Artık erik paketini 100 TL'ye satıyoruz" dedi. Ayrıca eriklerin erken toplandığını ve çoğaldıkça fiyatlarının düşeceğini de söyledi. Çınar, “yavaş yavaş daha bol hale geliyor. 1,5 ay öncesine kadar 3 tanesini 100 TL'ye satıyorduk. Kilogram olarak bakarsak 1 kilo 1250 TL oluyor. Ancak artık bir paket halinde satıldığı için toplam maliyeti 100 TL'dir. Kıtlık ve iklim öncesi koşullar nedeniyle, fiyatlar şu anda yüksek.

Karpuz İran’dan geliyor

Karpuz şu anda İran'dan geliyor diyen Çınar, yerli karpuzun henüz çıkmadığını ve ithal karpuz satışına başladıklarını da sözlerine ekledi. Çınar, “Yerli karpuzumuz henüz olgunlaşmaya başlamadı. Fiyatı artık pahalı ve kilosu 18 ile 20 TL arasında değişiyor. Bu biraz şişirilmiş bir fiyattır; Her şey gibi karpuzun da bu yıl fiyatı arttı” dedi.

Eriğin faydaları

Yeşil erik, yüksek düzeyde organik asit içeren bir meyvedir. Bu organik asitlerin tümü vücudun alkali durumuna katkıda bulunur. Sitrik asit vücuttaki laktik asidi nötralize ederek yorgunluğun önlenmesine yardımcı olur. Yoğurt, ayran ve peynir gibi süt ürünleri ile birlikte alındığında kalsiyum emilimini artırır ve diş ve kemik sağlığını destekler.

Karpuzun faydaları

Lif içerdiği için bağırsakları çalıştırır. Gün içerisinde tatlı ihtiyacını karşılar. Su içerdiği için gün içinde alınması gereken sıvının bir kısmını karşılar. C vitamini ve folik asit bu meyvede bol miktarda bulunur. C vitamini, hastalıkların önlenmesi için en önemli antioksidan vitaminlerden biridir. Likopen ve antosiyanin kırmızı meyvelerde bol miktarda bulunur.

Keşfet