Yeni Pakistan hükümeti, yakıt sübvansiyonlarını azaltmaya istekli olduğunu söyledi

Pakistan'ın yeni Maliye Bakanı 22 Nisan Cuma günü IMF'nin akaryakıt sübvansiyonlarını azaltma tavsiyelerini kabul etti ve krizden harap olmuş bir ekonomiyi canlandırmak için yapısal reformları sürdürme sözü verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Yeni Pakistan hükümeti, yakıt sübvansiyonlarını azaltmaya istekli olduğunu söyledi

2019 yılında Uluslararası Para Fonu (IMF), Pakistan için üç yıl boyunca 6 milyar ABD Doları (8 milyar ABD Doları) tutarında bir krediyi onayladı, ancak reformların hızına ilişkin endişeler nedeniyle ödeme yavaşladı.

Bir önceki hükümetin güven oylamasını kaybetmesinin ardından bu ay göreve başlayan Maliye Bakanı Miftah İsmail, Washington merkezli borç verenin yıllık bahar toplantıları sırasında yaptığı ziyarette IMF ile "iyi görüşmeler" yaptığını söyledi.

Kendisi de eski bir IMF ekonomisti olan Dr Ismail Atlantik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, "Akaryakıt sübvansiyonunun kaldırılması hakkında konuştular. Onlarla aynı fikirdeyim" dedi.

"Yaptığımız sübvansiyonları karşılayamıyoruz. Bu yüzden bunu kısmak zorunda kalacağız" dedi.

Eski başbakan Imran Khan'ın akaryakıt üzerindeki ağır sübvansiyonlarla halefleri için bir "tuzak" kurduğunu söyledi.

Ancak İsmail, hedeflenen bazı sübvansiyonların, çok yüksek küresel fiyatlar arasında Pakistan'ın en yoksulları için kalması gerektiğini söyledi.

Pakistan'ın yeni Başbakanı Shehbaz Sharif, gelecek yılın sonlarına doğru yapılacak seçimlerde önemli bir sorun olacağı kesin olan can çekişen bir ekonomiyi yeniden başlatma sözü verdi.

Pakistan defalarca uluslararası destek aradı ve kronik olarak zayıf bir vergi tabanından muzdarip.

Dr Ismail, dünyanın en kalabalık beşinci ülkesi olan Pakistan'ın engelleri kaldırarak ve dünyaya ihracatı teşvik ederek yeni bir ekonomik modele geçmesi gerektiğini söyledi.

“O kadar elit yararlanan bir ülkemiz var ki, sözünü edebileceğiniz neredeyse her sübvansiyon aslında en zengin insanlara gidiyor” dedi.

Keşfet