Altın’da “Güvenli Liman” Yükselişi! Yeni Bir Rekor Yaşanacak Mı? Yatırımcılar Beklemeyi Seçti!

Jeopolitik tehlikenin artmasıyla birlikte altının ons fiyatı 18 ayın zirvesine çıktı; gram altın fiyatı, ons altın ve dolar kurundaki yükseliş sonucunda 918 liraya yükseldi. Araştırmacı uzmanlar, sıcak bölgede tansiyon yükselirse altın fiyatlarının rekor kıracağını belirterek; olası senaryoları değerlendirdiler. Tüm detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Altın’da “Güvenli Liman” Yükselişi! Yeni Bir Rekor Yaşanacak Mı? Yatırımcılar Beklemeyi Seçti!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın doğusundaki Donbas kentine özel askeri operasyon başlatılacağını açıklamasının ardından piyasalarda patlama yaşandı. 'Güvenli liman' etkisinin de yardımıyla altının ons fiyatı 1 Eylül 2020'den bu yana en yüksek seviyesi olan 1974 dolara yükseldi. 14:31 itibarıyla bir ons altın ise %3,24 artışla 1970 dolarından işlem görüyor. Joe Biden'ın ABD'nin Rusya'ya sert cezalar uygulayacağını açıklamasıyla birlikte piyasaların nabzı sıcak bölgede atıyor.

Gram Altın 900 TL’yi aşmış durumda

Ons altın fiyatındaki yükselişin ve dolar kurunun da etkisiyle gram altının fiyatı 918,70 liraya sıçrayarak iki ayın en yüksek seviyesini gördü. Gün içinde gram altın 846,82 liraya kadar geriledi; Aynı dakikalarda %7.30 artışla 909.12 liraya yükseldi. Aynı dakikalarda Çeyrek altın 1507 liradan, Cumhuriyet altını ise 6 bin 197 liradan işlem gördü. Gram altın fiyatları dünkü Türkiye seansı sonunda 848 liradan işlem görürken, yeni günü 867 liradan açmıştı.

Eğer tansiyon yükselmeye devam ederse Altın’da yeni bir rekor görülebilir

Ons altının güvenli liman değeri, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri harekatı ile test edildi. Ons altının fiyatı şu anda 1942 Dolar civarında. Rusya'daki gerilimle birlikte yukarı yönlü bir seyir izleyen ons gerilimindeki büyüme, yükseliş eğilimini artırdı. Bir ons altın yatırımcısı için 1960 seviyesi kritik olacaktır. Gerilimin ne kadar yükseleceğine dikkat etmek önemli gibi görünüyor. Hem Dolar/TL'nin hem de ons altının fiyatının yükselmesiyle birlikte gram altında 888 TL'ye doğru yukarı yönlü bir hareket kaydedildi. Dolar/TL'nin 14 seviyesinin üzerine çıkması önemli bir gelişme olarak kaydedildi. Hatırlayacağınız üzere bu seviyede 4-5 defa döviz satım müdahalesi gerçekleşmişti. Sonuç olarak, 14 seviyesinin üzerine çıkarsa, önemli bir Dolar/TL eşiği yukarı yönde kırılmış olacak.

Keşfet