Artan Petrol Fiyatları ABD’nin Yaptırımları Sonrası Geriledi! Peki Bundan Sonra Ne Olacak?

Rusya'nın Ukrayna'da ayrılıkçı bölgeleri tanımasına tepki olarak keskin bir şekilde yükselen petrol fiyatları, ABD'nin beklenenden daha hafif yaptırımlar açıklamasından bu yana yükseliş ivmesini kaybetti ve yatay bir seyir izliyor. Detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Artan Petrol Fiyatları ABD’nin Yaptırımları Sonrası Geriledi! Peki Bundan Sonra Ne Olacak?

ABD Başkanı Joe Biden Rusya'ya uygulanacak yaptırımları açıklarken petrol yatay seyretti ve yaptırımlar aşırı bir önlem içermiyordu. İran'la nükleer müzakerelerde ilerleme kaydedildiği haberi de boğucu piyasanın biraz daha rahat nefes almasına yardımcı oldu. Ham petrol, Salı günü 100$'ı görmesine 50 sent kalmışken kazançları geri vererek 97$ civarında işlem görüyordu. Rusya'nın Ukrayna işgalinin başlangıcı olarak adlandırdığı Luhansk ve Donetsk kararlarının ardından Biden, ülkenin dış borçlanmasını ve seçkinlerini hedef alan yaptırımlar emretti.

Ukrayna durumu böyle devam ederse fiyatlar daha fazla olacak

ABD Başkanı, bu tedbirlerin sadece ilk hamle olduğunun altını çizerek, Rusya'nın saldırganlığını artırması halinde daha da artıracağını vurguladı. Planlanan eylemler, ABD ve müttefikleri tarafından yapılan önceki tehditlere kıyasla nispeten ılımlıydı ve bu da petrol fiyatlarındaki keskin artışın durmasına neden oldu. OPEC+ ise piyasada bulunan petrol miktarını artırmak için herhangi bir adım atmadı ve grubun kilit üyeleri buna ihtiyaç duymadıklarını belirttiler. Commonwealth Bank of Australia Maden ve Enerji Emtia Araştırmaları Direktörü Vivek Dhar, "Ukrayna'da gerginlikler artarsa, petrol fiyatlarının 100 doların üzerine çıkması konusunda hala önemli bir risk var" dedi. Nymex'te, Nisan teslimatı için West Texas Oil değişmeden 92.22$'da kaldı. Londra ICE Vadeli İşlemler Avrupa piyasasında ise Nisan vadeli Brent petrolü %0.3 artışla 97.17$'a yükseldi.

Ne olmuştu?

Petrol fiyatları, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri bir saldırı başlatmasının ardından 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine yükseldi ve varil fiyatı 105 dolar oldu. Brent petrol, Ekim 2014'te kısa bir süreliğine varil başına 105 dolara ulaştıktan sonra, uluslararası piyasalarda şu anda 104 dolardan satılmaktadır. Brent petrol, bir önceki gün 98.71 dolara yükselmiş fakat günü 96.84 dolardan kapatmıştı. Bugün saat 09.35 itibarıyla, Brent petrolün varili bir önceki kapanışa göre %2.25 artışla 99.02 dolardan işlem görüyordu.

Keşfet