Benzin ve Motorine 1.60 TL’lik Zam Beklentisi Piyasası Şaşırttı!

Rusya – Ukrayna savaşı ekonomik olarak ülkemizi hızlı bir şekilde etkilemeye başladı. Dün yapılan açıklamalarda petrol fiyatlarına litre başında 1 TL’lik zam gelmesinin beklendiği açıklanmıştı. Ancak bu zammın tam olarak ne zaman geleceği konusunda bilgi verilmişti.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Benzin ve Motorine 1.60 TL’lik Zam Beklentisi Piyasası Şaşırttı!

Uzun vadede benzin ve motorin litre fiyatlarının 20 TL’ye dayanacağı açıklanmıştı. Bunun en üst nokta olup olmayacağı konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor. Savaşla birlikte brent petrol fiyatları 100 dolar seviyesini aşmıştı. Bu artışla birlikte ne kadar yükseleceği konusunda herhangi bir açıklama da bulunmuyor. Ama savaş ne kadar uzarsa bu fiyatların aynı şekilde artış göstermesi de bekleniyor.

Benzin’e 1.61 TL ve Motorin’e 1,51 TL Zam Gelmesi Bekleniyor!

Benzin ve motorin pompa satış fiyatlarına zam geleceği bekleniyordu. Ancak bunun ne zaman ve ne kadar olacağı bilinmiyordu. Dün yapılan yorumlarda zammın litre başında 1 TL olması yönünde olacağı tahmin ediliyordu. Ancak 25 Şubat 2022 Cuma günü çıkan haberlerde zam beklentisinin aslında beklenenden yüksek olacağı ortaya çıktı.

Benzin grubuna litre başında 1,61 TL, motorin grubuna da litre başında 1,51 TL zam gelmesi bekleniyor. Bu artışın ne zaman ve ne kadar olacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmış değil. Ancak ay bitmeden bu zamların geleceği tahmin ediliyor.

Bu zamlara karşı alınmaya başlanan ÖTV’nin tekrar indirim olarak uygulanarak insanlara yansıtılmamasının sağlanması amaçlandığı da konuşuluyor. Savaşta birlikte birçok konuda önemli değişiklikler yaşanacağı görülüyor.

25 Şubat 2022 Cuma Pompa Fiyatları

  • Kurşunsuz 95 – 15,95 TL/lt
  • Gazyağı – 14,73 TL /lt
  • Motorin – 15,42 TL/lt
  • Kalorifer Yakıtı – 13,05 TL/kg
  • Fuel Oil -11,79 TL/kg

Yakıt fiyatlarına yüzde 10 düzeyinde gelecek olarak zamların ardından, ne kadar yüksek bir seviyeye geleceği de konuşuluyor. 17 TL seviyesine dayanacak olan yakıtların, bu şekilde giderse 2022 yılı sonu gelmeden 20 TL seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Keşfet