Ekonomistler Dolar Kurunda Büyük Bir Operasyon Uyarısı Yapıyor! İlginç Şeyler Olacak Diyorlar!

Remzi Özdemir Merkez Bankası Mart 2022 faiz kararı için açıklamalar yaptı. Dolar kurunda büyük bir darbe mi olacak, sürpriz faiz artışı sonucunda döviz kuru düşecek mi? Tüm detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Ekonomistler Dolar Kurunda Büyük Bir Operasyon Uyarısı Yapıyor! İlginç Şeyler Olacak Diyorlar!

Evren Devrim Zelyut ve Remzi Özdemir çok konuşulacak açıklamalar yaptı

Ekonomist Evren Devrim Zelyut ve Remzi Özdemir, Merkez Bankası'nın Mart ayı toplantısının ardından yayınlayacağı faiz kararına hazırlık olarak dolar kurundaki yükselişi değerlendirdi. İki isim, kararın ardından dolar kurunun nasıl tepki vereceğini tartışırken çok konuşulacak açıklamalar yaptı. Merkez Bankası'nın faiz artırma kararı alıp almayacağı konusunda konuşan Remzi Özdemir, bu kararın ardından dolar kurunun düştüğüne dikkat çekti. İkili, TL korumalı vadeli mevduat hesabı nedeniyle doların yükselmesine izin verilmeyeceğini öne sürerek yeni tahminlerini açıkladı.

060920211209397058367-1-1639139401.jpg

Evren Devrim Zelyut’un dolar yorumları

Zelyut, "Dolar/TL'de resmen büyük bir savaş yaşanıyor. Kurda enteresan şeyler olacak. Dolar/TL kuruna bakıldığında 13,5 ile 14 TL arasında bir savunma hattı vardı. Bu miktar kırıldığında ise 15 TL'ye çıktı. Daha sonra bir müdahale daha geldi. Bu durumda, kamunun misyonunun dönüştüğünü düşünüyorum. Başka bir deyişle, artık geniş alan savunması yapılıyor. Merkez Bankası'nın bugün açıkladığı rakamlar cari fazla vererek enflasyonu kontrol altına alma stratejisinin artık çöktüğünü bir kez daha göstermiş oldu. Bir başka deyişle, AK Parti'nin enflasyonu düşürmek için ihracatı patlatma ve kasayı dolar/euro ile doldurma senaryosu patladı. Son 12 ayın açığı 20 milyar dolara ulaştı. Bu, son dört yılın en yüksek noktası” dedi.

Dolar artacak mı?

Zelyut, “Enflasyon, fiyat artışları tarafından yukarı çekiliyor. TÜİK'in resmi rakamlarına göre, Mayıs ayında %60'lık enflasyon, 15 spot kuru kullanıldığında 9 TL'lik bir kayıpla sonuçlandı. Mayıs ayında Dolar/TL hedefi 24 TL olarak belirlendi. Sonuç olarak, Mayıs ayında dolar 24 TL olacak. Merkez Bankası ise bu kez rakamların ortaya çıkmasını beklemeyecek; bunun yerine önleyici adımlar atarak hareket edecek” dedi.

remzi-ozdemir-lj4h-cover.jpg​​​​​​​

Remzi Özdemir’in dolar yorumları

Remzi Özdemir yaptığı açıklamada, "Saray kurmayları, doların 24 TL'yi aşmaması için fazla mesai yapmaya başladı. Çünkü hem Merkez Bankası yönetimi hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi ekibi faiz artırımının artık olması gerektiği sonucuna vardı. Artık bir ölüm kalım savaşı var. Yaptığım bire bir görüşmelere göre bu ay olmasa da gelecek ay faiz oranlarını 1000 baz puan artıracağı neredeyse kesin. Merkez Bankası faizi indirmiş olmasına rağmen biz fiili olarak düşürmeyi başaramadık. Kur ile ilgilenmediklerini söylediler, ancak bu formül başarısız oldu. 1000 baz puanlık faiz artırımı için tüm hazırlıklar yapıldı. Önünde duran tek engel ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ikna etmek gibi görünüyor” dedi.

Keşfet