Emeklilere Ek Zam Müjdesi! Emekliye 1500 TL Ek Zam Geliyor mu?

Ülkemizde yaşayan milyonlarca emekli geçimlerini yıllarca çalıştıktan sonra aldıkları maaş ile yaşamaya çalışıyorlar. Yılbaşında en düşük emekli maaşı 2500 TL olacağı Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştı. Birçok emekli ek gösterge tablosunda ki düşük hesaplamalar yüzünden yüksek maaş alamıyor. 3600 ek göstergede yapılacak düzenleme ile birlikte emeklilerin maaşlarına 1157 TL ile 1.477 TL arasında zam gelmesi bekleniyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Emeklilere Ek Zam Müjdesi! Emekliye 1500 TL Ek Zam Geliyor mu?

Kamu çalışanlarının ve emeklilerini ilgilendiren bu düzenleme uzun süredir konuşuluyor. Bu düzenlemenin bu yıl içerisinde yapılması milyonlarca emeklinin mağdur olduğu bu durumun düzeltilmesi bekleniyor. Ancak bu konuda net bir açıklama olmamakla birlikte Memur-Sen ve hükümet yetkilileri arasında 10 Mayıs tarihinde bir görüşme daha yapılacağı aktarılıyor.

Memur-Sen’den 3600 Ek Gösterge Açıklaması

Memur-Sen 3600 Ek gösterge için yapılacak düzenleme ile ilgili açıklamada bulundu. Ek gösterge sistematiğinin tam olarak düzenlemesi ile birlikte kamuda çalışan tüm personelin tek bir çatı altında birleştirilmesinin amaçlanması gerektiğini söyledi. Bu düzenleme ile emekli maaşlarında yükselme yaşanmakla birlikte tazminat oranları, emekli ikramiyesinde de eşitlik sağlanmış olması söyleniyor.

10 Mayıs 2022 tarihinde üçüncü kez yapılacak toplantıda Çalışma Genel Müdürlüğü ile görüşmelerin yapılacağı, bu düzenlemenin belirli bir noktaya kadar getirilmesinin planlandığı aktarılıyor. Bakanlık tarafından yapılan çalışmalar ile 3600 ek gösterge düzenlemesi için bir taslağın netleşmeye başladığı da aktarıldı.

3600 Ek Gösterge Düzenlemesi Neyi İfade Ediyor?

Kamu çalışanlarında meslekler arasında 2200, 3000 ve 3600 Ek gösterge hesaplamaları yapılıyor. Bu hesaplamalar çalışanın ne kadar maaş alacağı, emekli ikramiyesi ve emekli maaşı alacağını gösteriyor. 2200 ve 3000 ek göstergede çalışan bir personel emekli olduğunda kendisiyle aynı mesaiyi paylaşan 3600 Ek göstergeye sahip arkadaşından 1500 TL daha az maaş alıyor.

Bu düzenleme ile ülkemizde ki milyonlarca memur emeklisinin yıllardır yaşadığı mağduriyetin giderilmesi bekleniyor. Bu konuda uzun süredir çalışmalar devam etsene hala net bir seviyeye gelmediği görülüyor.

Keşfet