Erken Emeklilik Fırsatı İçin O Tarih Kritik Kabul Ediliyor! SSK’lılar 5000 TL Maaş Alabilir!

Ülkemizde sürekli olarak mesai harcayan herkesin tek amacı emekli olabilmek ve yaşlılığında rahat bir hayat yaşayabilmek oluyor. Ancak ülkemizde bulunan emeklilik yaşı buna kolay bir şekilde izin vermiyor. 65 yaşa gelmeden emekli olamayan, prim dolduran binlerce insan bulunuyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Erken Emeklilik Fırsatı İçin O Tarih Kritik Kabul Ediliyor! SSK’lılar 5000 TL Maaş Alabilir!

SGK sisteminde yapılan değişiklerde dikkat edilmesi gereken önemli bir tarih bulunuyor. 1999 yılında veya öncesinde SGK girişi olanlar erken emekli şansına sahip oluyorlar. Ancak bunun olabilmesi için bundan önce giriş yapanların 15 yılı doldurmaları gerekiyor. Bu tarihten önce SGK girişi olanlar milyonlarca insan gibi emekli olmak için 65 yaşlarını doldurmalarını beklemiyor, primleri dolduktan sonra emekli olabiliyorlar.

15 Yıllık Sigorta Yatırımı Emekli Olmayı Sağlıyor!

SGK kanununda yapılan düzenleme ile birlikte 3600 prim gününü dolduranlar yaşa takılmadan emekli olabiliyor. Bunun için sigorta girişinin 8 Eylül 1999’dan önce olması şartı bulunuyor. Eğer sizlerinde sigorta girişiniz bu tarihten önceyse 3600 prim gününü doldurmanız durumunda emeklilik için başvuru yapabiliyorsunuz.

Bu süre şartı sadece 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arasında giriş yapanlar için geçerli oluyor. Bu tarihlerden sonra giriş yapanlar için yaş sınırı bulunuyor. Emekli olabilmek için o sınırı beklemeleri gerekiyor.

1999 ve Öncesinde Sigorta Girişlilerin Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

SGK girişi 1999 ve öncesinde olan tüm sigortalılar, SGK tarafından belirlenen şartları taşımaları durumunda erken emekli olabilme şansını yakalıyor. Buna göre sigorta girişi 8 Eylül 1999 ve öncesinde olması, bu haktan yararlanabilmenin en temel koşuludur. Bunun dışında 15 yıllık sigorta süresinin de tamamlanmış olması gerekiyor. Tüm emeklilik uygulamalarında olduğu gibi 1999 ve öncesi sigorta girişlilerin erken emekliliklerine yönelik olarak işvereni veya sigortalıya ait SGK prim borcu bulunmaması gerekiyor. 3600 prim gününü doldurmuş olmak da gerekiyor.

SGK tarafından bu kişilerden 15 yıllık sigortalılık süresi ile 3600 prim günü sayısı şartlarını 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında tamamlamış olmaları şartı aranmaktadır. Bu şartları tamamlayan kişiler 1999 ve öncesi sigorta girişlisi olarak erken emeklilik hakkından faydalanabiliyor.

Keşfet