Erken Emeklilik İçin Yaş Şartı Aranmayacak! 18 Yıl Çalışıp 4000 Prim Gün ile Emeklilik İmkanı Geliyor!

Milyonlarca insan erken emeklilik şartlarını merak ediyor. Erken emekli olabilmek için bazı yasal şartların tamamlanması gerekiyor. Tüm merak edilenler haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Erken Emeklilik İçin Yaş Şartı Aranmayacak! 18 Yıl Çalışıp 4000 Prim Gün ile Emeklilik İmkanı Geliyor!

Bu haktan yararlanmak isteyenler için sigorta başlangıç ​​tarihi fazlasıyla önemli. Ayrıca, prim günlerinin miktarının erken emeklilik üzerinde etkisi de var. Engelli vatandaşlara erken emekli olma seçeneği sunulmaktadır. Engelli vatandaşlar yaş sınırını doldurmadan emekli olabilirler. Erken emeklilik için asgari bir yaş sınırı yoktur. 18 yıl çalışıp 4000 gün primle emekli olmak bir seçenek. Erken emeklilik, engelli vatandaşlara fayda sağlıyor. Engellilerin emekliliklerinde en önemli adım engellilik oranlarının belirlenmesidir. Emeklilik koşulları, engellilik düzeyine bağlı olarak farklılık gösterir. Vatandaşlar bu prosedürde erken emeklilik için aranan şartları merak ediyor.

Emeklilik koşulları engellilik derecesine bağlı olarak değişiyor

Alınan bilgilere göre erken emekliliğe hak kazanmak için yerine getirilmesi gereken birkaç şart var. Çalışma yılı birinci, Sosyal Güvenlik Kurumu'na ödenen prim gün sayısı ikinci şart. Diğer çalışanlara göre, engelli kişilerin belirli bir yaşta emekli olmaları şartı gerekmemektedir. Emeklilik koşulları, engellilik derecesine bağlı olarak değişebilir. Sağlık raporu ve engellilik raporu gerekli belgelerdir. 2008 yılı Ekim ayı, engelli bireylerin hayatında önemli bir dönüm noktasını temsil etmektedir. Bu tarihten önce çalışmaya başlayanlar ile bu tarihten sonra çalışmaya başlayanların emeklilik koşulları farklıdır.

Yaş şartı yok

Sağlık Kurulu'nun emeklilik raporuna göre engellilik oranı en az %40 olmalıdır. %80 ve üzeri engelliliğe sahip olanlar, ilk ne zaman sigortalı olduklarına bakılmaksızın, 15 yıl çalıştıktan ve 3600 gün ödeme yaptıktan sonra emekliliğe hak kazanırlar. %60 ile %79 arasında değişen engelliliğin emeklilik koşulları, çalışılan yıla ve ödenen prime bağlıdır. Bu durumdaki çalışanlar, ilk sigortaları 1991 yılında veya daha önce yapılmışsa, 15 yıl hizmet verdikten ve 3600 gün prim ödedikten sonra emekli olabilirler. 1991-1994 yılları arasında işe başlayanlar, 15 yıl hizmet ve 3680 gün prim ödedikten sonra emekliliğe hak kazanırlar. 1994-1997 yılları arasında ilk sigortalı olanlar ise dört ay üç bin altmış gün prim ödedikleri takdirde 16 yıl çalışıp emekli olabilirler. 1997-2000 yılları arasında işe başlayanlar, 17 yıl çalışmalı ve 3840 gün prim ödemelidir. 2000-2003 yılları arasında sigortalı olanların emekli olabilmeleri için 17 yıl çalışıp 8 ay 3920 prim ödemesi gerekiyor. 2003 yılından sonra işe alınanlar 18 yıl çalışma ve 4000 gün primle emekli olma seçeneğine sahiptir.

Keşfet