Her gün 1 adet portakal yerseniz size nasıl fayda sağlar?

Besleyici meyvelerimizden biri de portakaldır. Ayrıca kıyı bölgelerimizde bol miktarda bulunan portakal, kokusuyla da resmen büyüler. Portakal, C vitamini ve kolajen deposudur ve onu en sağlıklı kış meyvelerinden biri yapar. Peki, her gün bir portakal tüketirseniz ne olur? Portakalın faydaları nelerdir? Portakal yemek kilo aldırır mı? Merak edilen tüm detayları en ince ayrıntısına kadar haberimizde bulabilirsiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Her gün 1 adet portakal yerseniz size nasıl fayda sağlar?

Yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur

Portakallar su ve C vitamini bakımından zengindir. Örneğin kan portakalının faydaları arasında cilt nemlendirmesi bulunur. Cildi nemlendirirken vücudun kolajen üretimini de hızlandırır.

Bağışıklığı fazlasıyla artırır

Portakalın yüksek C vitamini olduğunu söylemiştik. C vitamininin varlığı bağışıklığı da artırır.

Anemi problemini çözmeye yardımcı olur

Portakal, aneminin önlenmesine yardımcı olan folik asit içerir. Yeterli düzeyde C vitamini ve demir olmadan, vücut etkili bir emilimi garanti edemez. Daha sağlıklı ve dirençli bir vücuda sahip olmak için her gün 1-2 adet portakal tüketmek oldukça faydalıdır.

Kronik hastalıklara karşı koruma sağlar

Portakallar, kalp sağlığını korumaya ek olarak, bazı kanser türlerinin ve diyabet gibi diğer sağlık sorunlarının riskini azaltmaya düşündüğünüzden daha fazla yardımcı olabilir. Düzenli olarak portakal yemek belirli tıbbi rahatsızlık riskini azaltmaya yardımcı olabilirken, tüm yeme alışkanlarınız ve yaşam tarzınızın tek bir gıdadan çok daha önemli olduğunu unutmayın.

İlave şeker

Ek olarak, bazı portakal suları, optimal sağlık için kaçınılması gereken şekerler içerir. İyi kalite portakal suyu ölçülü tüketildiği zaman sağlıklı olabilir.

Portakal yemenin kilo aldırdığı doğru mu?

Portakal tüketimi günlük olarak gereğinden fazla olduğu için kilo alımına neden olabilir. Yetişkinler günde 2-4 portakaldan fazla tüketmemelidir; Günde bir portakal, C vitamini ihtiyacının çoğunu sağlamak için yeterlidir. Ayrıca, portakalı suyunu sıkmak yerine bütün olarak yemek, lif alımını artırabilir ve porsiyon kontrolüne yardımcı olabilir.

Günde kaç portakal tüketilmelidir?

Kişinin günlük enerji ihtiyacına göre 1-2 adet portakal tüketmek yeterli olacaktır. Sigara içenlerde günlük C vitamini ihtiyacı iki kat arttığı için günde iki portakal yemek onların C vitamini gereksinimlerini karşılamalarına yardımcı olabilir.

Keşfet