Kredi Kartı Hesap Kesim Saati

Kredi kartı günümüzde oldukça fazla kullanılmaktadır. Öyle ki hemen hemen her yerde kredi kartı geçmektedir. Peki kredi kartı hesap kesim saati nedir?

Yayınlanma:
Güncelleme:
Kredi Kartı Hesap Kesim Saati

Kredi kartı hesap kesim saati nedir sorusu kredi kartı kullanan kişiler tarafından merak edilmektedir. Kredi kartı ile alışveriş yapan kişiler yapılan bu alışverişlerin ödemesini yapmak için yansıtılan tarih aralığına kredi kartı hesap kesim tarihi denilmektedir. Bu tarih aralığı kişilerin talebine göre oluşturulmaktadır. Kişiler gelirlerine göre tarih belirlemektedir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Saatinden Önce Yatırılır mı?

Kredi kartı hesap kesim saatinden önce yatırılır mı sorusu avantaj sağlamak isteyen kişilerin araştırma konusu içerisindedir. Bu sorusunun cevabı bankaya göre değişmektedir. Bazılarında artı puan olarak kişilere dönüş sağlarken bazılarında herhangi bir avantaj sağlanmamaktadır.

Hesap kesildikten sonra 10 gün sonra asgari tutarın ödenmesi gerekmektedir. Daha önce ödemek isteyen kişiler için karttaki harcama limiti erken yatırıldığı için harcama limiti artmış olacaktır.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirmek

Kredi kartı hesap kesim tarihi kredi kartı başvurusunda bulunulduğu zaman belirlenmektedir. Peki kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirmek mümkün müdür? Talep edildiği takdirde değiştirilmesi mümkündür. Kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirmek ise şu şekilde mümkündür:

  • Telefon bankacılığı ile müşteri temsilcisine bağlanarak değiştirilebilir.
  • İnternet bankacılığı ile kredi kartının işlemleri menüsünden girilerek değiştirilebilir.
  • Bireysel müşteri hizmet yetkililerine form doldurarak genel müdürlüğe iletilerek de değiştirilebilir.

Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirmek mümkündür fakat mümkün olmayan ve dikkat edilmesi gereken bir husus vardır o da taksitli nakit avans çekimi yapıldıysa pek çok banka tarafından değişim yapılmamaktadır. Çünkü değişim yapıldığı takdirde taksitli nakit avansın ilk taksitinde ödenen faiz oranında artış olacaktır.

Hesap Kesim Tarihi Belirlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hesap kesim tarihi belirlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli şey daha önce de belirtildiği gibi aylık gelirdir. Böylece ödeme günlerinde nakit sıkıntısı çekme durumu en az seviyeye inecektir.

Kredi kartı kesim hesap tarihlerinde ödeme yapılması gerekmektedir. Son günden sonra yapılan ödemeler kredi notunu olumsuz etkilememesi açısından son derece önemlidir.

Hesap Kesim Tarihinde Kredi Kartıyla Alışveriş Yapılır mı?

Bankalar üzerinden yapacağınız bazı işlemler sayesinde bu işlemler oldukça karmaşık gibi gelebilir. Burada aynı zamanda hesap kesim tarihi ile beraber yapılan işlemlerin de hangi ödeme gününe ait olduğunu burada birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Bankalar sayesinde kredi kartı borçlarınızı hesaplamak açısından hesap kesim tarihinden yararlanmanız gerekir. Bu işlemden sonra yaptığı hesapları ay sonunda sizin borcunuzu gösteren hesabınız bir sonraki hesap kesim tarihinde ekstreye yansıtılır.

Yansıtılan borç 10 gün gibi bir süre ile beraber ödenmeyi bekler. Burada hesap kesim tarihinden sonra da herhangi bir harcama yaptığınız zaman bu işlem ile borcunuz bir aydan daha uzun bir süre daha uzayacaktır. Bir sonraki ay bu borç yansıyacak ve ödeme tarihi de 40 gün sonra ödenebilecektir. Her gün hesap kesim tarihi yapmak yerine bir kere yapmak en doğrusudur.

Hesap Kesim Tarihlerinde Ortak POS Cihazı

Kredi kart kullanımında ortak POS cihazı da önemli bir unsura sahiptir. Burada ortak POS cihazının kullanımının da yaygınlık göstermesi ile beraber birden fazla bankanın aynı POS cihazı üzerinden işlemlerinin yapılması aynı anda hesap kesim tarihlerinde de sorun çıkarabilmektedir. Bu nedenle bankanız için kullanılan tek tip POS cihazları bu işlem için kullanmak en doğrusu. Hesap kesim tarihi ortak pos cihazı öncesinde aldığınız ekstreleri bir kenara ayırmanız gerekmektedir.

Keşfet