Online Alışveriş Yaparken Sürekli Karşımıza Çıkan 3D Secure Nedir ve Ne İşe Yarar?

3D Secure sistemi, herhangi bir online alışveriş sitesinden alışveriş yaptığınızda karşınıza çıkan ekran ve cep telefonunuza SMS ile gelen koddur. İki faktörlü kimlik doğrulama ile karşılaştırılabilir bir konsept ile bu çözüm, çevrimiçi işlemlerinizin güvenliğini garanti eder. Tüm detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Online Alışveriş Yaparken Sürekli Karşımıza Çıkan 3D Secure Nedir ve Ne İşe Yarar?

3D Secure tam olarak nedir?

3D Secure, online alışverişlerde kredi veya banka kartı ile yapılan işlemlere ek bir koruma katmanı ekleyen bir yöntemdir. XML tabanlı bir platform olan 3D Secure'u adı CA Technologies olan bir şirket geliştirmiştir.

1-o5ggcov2wezkzvp3s-2bfg.png

3D Secure ne işe yarıyor?

3D Secure teknolojisi, sosyal ağ platformlarında yaygın olan iki faktörlü kimlik doğrulamaya benzer. Çünkü 3D Secure, online alışveriş sitelerinden yaptığınız alışverişleri kredi veya banka kartı ile yaptığınızı göstermek için kullanılan bir kimlik doğrulama teknolojisidir.

3D Secure nasıl çalışır?

3D Secure, temel olarak banka hesabınız veya kredi kartı hesabınızla ilişkili telefon numarasına SMS göndererek kimliğinizi doğrular. Genellikle 6 haneli olan bu kod, kart sahibinin alışverişi yaptığını veya bundan haberdar olduğunu tespit etmek için kullanılır.

3D Secure nasıl kullanılır?

3D Secure kullanıp kullanmama kararı kart sahiplerine aittir. 3D Secure teknolojisi internet bankacılığı, mobil bankacılık veya bankanızı arayarak etkinleştirilebilir. Satın alırken ödeme ekranında '3D Secure Kullan' ibaresini fark ederseniz onaylayıp ödeme yapmanız gerekmektedir.

3d-secure.png

3D Secure kullanmanın avantajları nelerdir?

En net tabirle dolandırılmayacaksınız. Bu, 3D Secure teknolojisinin en önemli faydasıdır. Çünkü hepimiz biliyoruz ki dijital çağda hiçbir şey kesin değil. Sonuç olarak, bir platforma kredi veya banka kartı bilgilerini vermek ne kadar güvenilir olursa olsun her zaman tehlikelidir. En azından 3D Secure teknolojisi sayesinde böyle bir durumdan haberdar olacaksınız. 3D Secure, dijital verilerinizin kaybolmasını önlemenin yanı sıra, fiziksel hırsızlığa karşı da mükemmel bir korumadır. Kartları gerçek POS makinelerinde kullanmak için şifre gereklidir, ancak internetten satın alma işlemi yapılmaz. Sonuç olarak, hırsızlar çalıntı kartları sıklıkla çevrimiçi kullanarak değerlendirir.

3D Secure sisteminin herhangi bir dezavantajı var mı?

Kredi ve banka kartı kullanıcıları veya bankalar için herhangi bir olumsuzluktan bahsetmek mümkün olmasa da, online alışveriş siteleri ve diğer online satıcılar, 3D Secure ve benzeri sistemler konusunda problemlerini çoğu zaman dile getirdiler. Genel olarak uzun süren ödeme yöntemlerinin insanları satın almaktan alıkoyduğunu iddia ediyorlar.

Keşfet