SGK'dan Erlem Emeklilik bekleyenlere büyük müjde geldi! bu yöntemleri deneyerek erken olma şansını yakalayabilirsiniz.

Emekli olmak isteyenlerin hayali de erken emekli olmak, Sgk Erken emeklilik ile ilgili yeni açıklama yaparak emekli olmak isteyenlere umut aşıladı. Bu 6 Yöntemi deneyerek erken emeklilik şansını yakalayabilirsiniz.

Yayınlanma:
Güncelleme:
SGK'dan Erlem Emeklilik bekleyenlere büyük müjde geldi! bu yöntemleri deneyerek erken olma şansını yakalayabilirsiniz.

Emekli olmak herkesin hayali olsa da, bilindiği gibi emekli olmak için belirli bir prim gün sayısının ve bununla birlikte yaş kriterinin yerine getirilmesi gerekiyor. Sosyal Güvenlik Mevzuatında yapılan son düzenlemelerle özellikle yaş sınırının daha da uzatılmış olması emekliliği bekleyen on binlerce kişinin emeklilik hayallerini ertelemelerine neden oldu. Ancak eğer aşağıda belirteceğimiz hususları yerine getirecek olursanız erken emekli olma şansını yakalayabilir ve emeklilik hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İşte erken emekli olmanızı sağlayacak bazı yöntemler ve konuya dair detaylar!

Malulen Emeklilikle Erken Emekli Olma Yöntemi!

Aktif çalışma hayatı içerisindeyken iş yapabilme gücünün en az yüzde 60’ını kaybeden sigortalılar, kanunen belirlenen yerlerden sağlık raporu almak koşuluyla malulen emekli olabilir ve kanunun belirlemiş olduğu süreden daha erken emekli olabilirler.

Doğum Borçlanması ile Erken Emeklilik

Erken emeklilik için vatandaşların uygulayabileceği bir diğer yöntemse kadın çalışanlar için sunulan doğum borçlanması olanağı. Doğum borçlanması için gerekli şartların sağlanabilmesi için doğum sürecinin yaşanması ve doğumun sağ olarak gerçekleşmesi gerekiyor. Söz konusu borçlanma imkanından yararlanmak isteyen kadın sigortalılar bu sürelerini borçlanarak 3 çocuk için toplamda 2760 gün yani 6 yıl kazanabiliyor. Aynı şekilde tek çocuk için 2 yıl süre ile borçlanabilirler.

Askerlik Borçlanması

Yine erkek sigortalılar da askerlik dönemlerinde çalışma hayatlarına vermiş oldukları arayı askerlik borçlanması yaparak kapatabiliyor ve bu sürelerini emeklilik için saydırabiliyorlar. Askerlik borçlanması ile çalışmalarına ara vermek zorunda kalan erkek sigortalılar askerlikte geçen sürelerini borçlanıp emeklilik sürelerini 2 yıl daha erkene çekebiliyorlar. Ancak askerlikten muaf olan sigortalılar askerlik borçlanması yapamazlar.

1999 Öncesi SGK Girişi

Emeklilik süresinin daha da erkene çekilebilmesi için sigortalılık başlangıcınızın 9 Eylül 1999 öncesi bir tarihte olması oldukça önemli. Eğer siz de bu tarihten önce emekli olmuşsanız ve bununla birlikte 15 yıllık hizmet süreniz ve 3600 prim gün şartını sağlamışsanız erken emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

Yurtdışı Borçlanması

Yine aktif çalışma hayatınız içerisinde eğer belirli bir dönem sigortalı olarak yurt dışında çalışmışsanız, bu süreler için yurtdışı borçlanması yaparak emeklilik sürenizi erkene çekebilirsiniz. Ancak bunun için yurtdışında çalışmış olduğunuz süreleri ispatlamanız gerekiyor.

Staj Sürelerini Borçlanma

Çalışma yaşamı içerisinde gerçekleştirilen staj süreleri ve eğitimler de borçlanmak suretiyle emekliliğe sayılabiliyor ve emeklilik süresini erkene çekebiliyor.

Keşfet