Türkiye Ekonomisi Sallandı! Dolar ve Faiz Resmen Sıçradı! Borsa ise Sert Düşüşe Geçti!

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi Türkiye'de de piyasaları sarstı. Dolar/TL kuru 14,64 oldu. Borsa İstanbul'da BİST 100 endeksi %9'dan fazla düştü. Tahvil faizleri arttı. Devlet bankalarının bu hafta 3.5 milyar dolar sattığı söyleniyor. Merak ettiğiniz tüm detayları en ince ayrıntısına kadar haberimizde bulabilirsiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Türkiye Ekonomisi Sallandı! Dolar ve Faiz Resmen Sıçradı! Borsa ise Sert Düşüşe Geçti!

Ukrayna'nın Rusya tarafından işgali, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye ekonomisini de önemli ölçüde etkiliyor. Bir gece önce 13.80 civarında işlem gören Dolar/TL paritesinde bu sabah 14 seviyesi kırıldı ve 14.64 seviyesi görüldü. Döviz kurundaki günlük artış %6'yı aşarken, kur 14.64'e ulaştıktan sonra 14.40'a geriledi. 14 seviyesi Dolar/TL'de Aralık 2021'den sonra ilk kez görüldü. Ayrıca dün gece 15.65'te olan Euro/TL kuru bu sabah 16.56'daydı.

NATO ülkeleri Rusya’ya yaptırım uygulayacak

NATO ülkelerinin Rusya'nın harekatına karşılık Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımları fazlasıyla artıracaklarını açıklaması Türk Lirasının üstündeki baskıyı bir hayli artırıyor. Bugün Türk Lirası, Dolara kıyasla gelişmekte olan ülkeler arasında en çok değer kaybeden para birimi haline geldi. Bugün Türkiye'nin kredi risk primi (5 yıllık CDS) 63 baz puan artarak 625'e yükseldi.

Borsa İstanbul son derece zor zamanlar geçiriyor

Güne %7,6 kayıpla başlayan Borsa İstanbul'da BİST 100 endeksi saat 15:20 itibarıyla %9'a yakın düşüş yaşadı. Türk Hava Yolları ve Pegasus hisse fiyatlarının da %10 düştüğü görüldü. Borsanın devre kesicileri sabah çalışır durumdaydı ve işlemler sabah 10:30 gibi erken başlayabilirdi.

Faizler fazlasıyla yükseldi

Türk lirasındaki değer kaybına paralel olarak tahvil faiz oranları da keskin bir şekilde yükseldi. Hazine'nin dün %21,45 olan 2 yıllık gösterge tahvil faizi bugün 2,6 puandan fazla artarak %24'ü aştı. 10 yıllık tahvil faizi %22,42'den %24,23'e, 5 yıllık tahvil faizi ise %23,79'dan %25,68'e yükseldi.

3.5 Milyar Dolarlık müdahale geldi

Alınan bilgilere göre kamu bankaları bu hafta 3.5 milyar dolarlık döviz satarak döviz kurlarına müdahale etti. Sabah saatlerinde gelen haberlere göre bu hafta döviz müdahalesi 2 milyar dolar oldu. Uzmanlara göre TL, özellikle Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ışığında tehlikeli bir durumda. Öte yandan, kamu bankası döviz satışlarının piyasada TL likiditesi ile sıkıntı yarattığı ve bunun sonucunda Londra'da TL faiz oranlarında çarpıcı bir yükseliş yaşandığı haberde yer aldı

Keşfet