Visa Kart ve Master Kart Farkı Nedir?

Visa kart ve Master Kart ödeme sistemleri yapan iki farklı şirkettir. Visa Kart ve Master Kart farkı nedir merak edenler için makalemizi hazırladık.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Visa Kart ve Master Kart Farkı Nedir?

Visa Kart ve Master Kart farkı nedir? sorusunun cevabı ülkemizde birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bunun nedeni ise ülkemizde genellikle bu iki ödeme sisteminin kullanılması, banka kartlarının Visa Kart veya Master Kart olmasıdır. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada kullanılan iki önemli ödeme sistemidir. Visa Kart ve Master Kart ödeme sistemleri geliştiren iki farklı şirket veya firmadır. Visa Kart Avrupa’da Master Kart ise ABD’de üretilen sistemlerdir. Ödemi sistemlerini oluşturan bu firmalar rakip olarak görülmektedir.

Visa Kart ve Master Kart farkı, merak edilen konular arasında yer almaktadır. Günümüzde kullanılan tüm kredi kartları ya Visa firmasına ait ya da Master Kart’tır. Logoları kartların üzerinde yer almaktadır. Bankalar belirli komisyonlar karşılığında bu ödeme sistemlerini kullanabilmektedir. Visa Kart ve Master Kart arasında büyük farklar bulunmasa da kullanımlarında farklı avantajlar yer alabilmektedir. Master Kart kredi kartı ile direkt kullanım gerçekleştirilebilirken Visa Kart kredi kartında kullanım öncesi ödeme gerektiren kartlardan biridir.

Visa Kart ve Master Kart Nedir?

Visa Kart ve Master Kart Nedir? Visa Kart, para transferlerini sağlayan en önemli ödeme sistemlerinden biridir. Yaklaşık 36 ülkede işlem kolaylığı sağlayan Visa Kart kredi kartı ile banka kartı kullanımı birleştirmiştir. Yani bir Visa Kartı hem kredi kartı hem de banka kartı olarak kullanılabilmektedir. Master Kart kullanıcılara çipli ödeme özelliği sağlamaktadır. Kredi kartı ile ödeme yapma özelliği bulunan Master kart, en büyük ödeme sistemlerindendir. Buradan da anlaşılacağı üzere Master Kart nedir? sorusunun cevabı ile Visa Kart nedir? sorusunun cevabı oldukça benzerdir.

Master Kart geçen tüm yerlerde Visa Kart da kullanılabilmektedir. Farkları oldukça azdır. Sadece Master Kart’ın kullanıcılara daha farklı avantajlar sunduğu düşünülmektedir. Buna ek olarak 16 rakamlı kart numaraları Visa Kart’ta 4 rakamı ile başlarken, Master Kart’ta 5 rakamı ile başlamaktadır. Master Kart ve Visa Kart özellikleri müşterisi olunan bankalara göre de değişiklik gösterebilmektedir.

-

Visa Kart Master Kart Nasıl Alınır?

Visa kart ve Master kart almak isteyen kişilerin, bazı yollarla bu kartlara ulaşması mümkündür. Bankadan temin edilen kartlar için öncelikle vadeli veya vadesiz hesabınızın olması gerekir. Bir iş yeriyle anlaşmalı olan banka tüm maaş alan kişilere kart gönderecektir. Bunun haricinde bireysel olarak bağımsız şekilde de banka kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bankadan kart başvurusu yapmak için banka kartı mı kredi kartı mı talep edeceğiniz gönderilen karta göre değişmektedir. Bankamatik kartlardan Visa ibareli olanları kullanacaksanız hesabınıza istinaden adrese gönderim şeklinde gelebilir. Banka şubesinden de doğrudan alabilmektesiniz. Genellikle 15 gün içerisinde kart teslimi yapılmaktadır.

Visa Master Kart Yenileme

Kredi kartınız Master Card ise banka şubesinden, adrese teslim gibi yollarla kart sahibi olabilirsiniz. Kartınızın kullanımı esnasında olası sorunlarda yeniden başvuru yapmanız önemlidir. Güvenlik önlemi için önceden bankanıza ulaşarak kartınızı kapatmanız gerekir. Yeni kart gönderim süresi de genellikle iki haftayı bulmaktadır.

Kartınızın son kullanım tarihi yenileme süresi bakımından önem kazanmaktadır. Bankalar genellikle süresi dolan kartlar için adrese kendiliğinden gönderim yapabilmektedir. Ekstra durumlarda bireysel /kurumsal başvurular da olabilmektedir.

Kapatılmış durumdaki Master Card Visa Card talepleri yenilenecekse hesap durumu da güncel biçimde aktif olmalıdır. Bankadaki hesabınızın otomatik şekilde kapanmadığından emin olarak yeni kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka kredi kartı başvurularında kredi notu gibi detayları da dikkate almaktadır.

Keşfet